Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag har tydligen lyckats spela sönder den ena av lurarna nÀr jag anvÀnde ett par andra lurar, men de hÀr lÄg inkopplade och jag inte mÀrkte att det var en j-a volym i dem.

Var kan jag skicka dem för att fÄ dem SNABBT lagade? Hos 4Sound fÄr man vÀnta antingen ett halvÄr, eller ocksÄ blir de aldrig fÀrdiga... Jag anvÀnder dem jÀmt live, sÄ nu Àr det lite panik.

Annons
Postat (redigerat)

Fast finns det nĂ„gra bĂ€ttre i Sverige? Han har ju specialiserat sig pĂ„ just Sennheiser? Är ju bara 22 mil ju.. Kan du ta en kaffe ocksĂ„ HĂ„kan! 🙂

http://hitta.se/vagbeskrivning#start=6789611:1570464|ljusne+söderhamn+(postort)&stop=6627924:1643634|rimbo+norrtÀlje+(postort)

Redigerat av hegobald
Postat

Fast finns det nĂ„gra bĂ€ttre i Sverige? Han har ju specialiserat sig pĂ„ just Sennheiser? Är ju bara 22 mil ju.. Kan du ta en kaffe ocksĂ„ HĂ„kan! 🙂

http://hitta.se/vagb...tÀlje+(postort)

O fan. Jag hittade inget telefonnr... Men jag fĂ„r vĂ€l maila honom dĂ„. Har fastnat i studion, Ă€r maniskt kreativ nu. 😎

Postat

Torde vÀl vara drivern (högtalarelemenet som gÄtt sönder dÄ). Nya kan du tydligen köpa hÀr enl Google. http://www.headparts...rkg5g42rp9llso5

Man mĂ„ste registrerar sig för att fĂ„ kontakt. Och detta Ă€r helt jĂ€vla satans omöjligt förstĂ„s. Roboten sĂ€ger att jag bara fĂ„r ha bokstĂ€verna a - z, vilket jag ocksĂ„ har. FY FAN I HELVETETS JÄVLA PISS SKIT VAD JAG HATAR DETTA SATANS SKIT MED DATORER VARJE DAG. FÖRBANNADE IDIOTI JÄVLA KUK FITTA FAN FAN FAN FAN

Postat

Behöver du inte alls det.. Du kan bÄde maila och ringa honom kolla hÀr http://www.headparts.se/shipping.php

Mailade igÄr. Inget svar. Försökte ringa igÄr, alla de dÀr siffrorna, det bara pep lite kort, sen nada. Försökte göra om det till ett 070-nummer, kom fram till telefonsvararen hos en "Pia" som lÀt Àngslig och inte kunde svara.

Testade att lyssna i laptoppens miniuttag utan den yttre guldfÀrgarde skruvdelen. DÀr funkade det! men inte med den större delen pÄskruvad. Pyste i 5-56, hjÀlpte inte, petade lite med en tunn spik, hjÀlpte inte heller. LÄnar jag en ytterdel frÄn andra lurar funkar de Àven i "större hÄl" men dÄ stÀmmer inte gÀngan, kÀnns opÄlitligt. Men utan tvekan har det blivit fel pÄ ytterdelen, nÄt jag aldrig varit med om förr.

Gjorde nytt mailförsök idag om de senaste rönen. Nu funkar de Àven live, men jag vill ju helst ha rÀtt kontakt.

Postat

Aha.. MĂ€rkligt att adaptern gick sönder? Trodde pĂ„ din beskrivning att du lyckats spela sönder högtalarna i luren! 🙂

Postat (redigerat)

Aha.. MĂ€rkligt att adaptern gick sönder? Trodde pĂ„ din beskrivning att du lyckats spela sönder högtalarna i luren! 🙂

Det var jag deppigt sĂ€ker pĂ„ jag med. Behringer lurförstĂ€rkaren har fyra separata volymer för fyra olika lurar, dessutom en mastervolym, höjer man pĂ„ mastern för att fĂ„ starkare i de lurar man har pĂ„ sig och samtidigt har ett annat par ikopplat med en redan hög volym kan man spela sönder dem utan att ens mĂ€rka det. Mina DT 250 har jag knĂ€ckt ena "drivern" pĂ„ ungefĂ€r sĂ„. BehringerförstĂ€rkaren har en helt enorm volym, jag har av misstag tryckt i alla mina lura nĂ€r det varit alldeles för mycket pĂ„, hjĂ€rnan har hĂ„lle pĂ„ att koka av ljudet. HD 280 pro mĂ„ste vara ett unikum av hĂ„llbarhet, inte bara driversna, Ă€ven sladdarna; ibland nĂ€r jag spelar live glömmer jag bort mig och gĂ„r ivĂ€g o solar framme vid PAt, Ă€r jag i högform dĂ„ gĂ„r jag bara ivĂ€g till spiralsladden nĂ€sta rycker ikull mig. Det kanske Ă€r sĂ„ adaptern tagit stryk... đŸ€Ș

Inget mailsvar frÄn Sennheiserservice Àn... Hur slÄr man det hÀr numret inom Sverige?

HeadParts

Ören 2807

762 94 RIMBO

Telefon: +46 (0)7 60558846

Redigerat av Guitar Nilsson
Postat (redigerat)

0760558846 🙂 Fast det verkar ju inte seriöst om det gĂ„r till en blyg Pia och han/hon inte svarar pĂ„ mail. đŸ˜± Dessutom Ă€r numret hemligt dĂ„ inte det ges nĂ„gon info via hitta.se eller Eniro och det kĂ€nns ju lite oseriöst för ett kontaktnummer till ett företag!

Redigerat av hegobald
Postat

0760558846 🙂 Fast det verkar ju inte seriöst om det gĂ„r till en blyg Pia och han/hon inte svarar pĂ„ mail. đŸ˜± Dessutom Ă€r numret hemligt dĂ„ inte det ges nĂ„gon info via hitta.se eller Eniro och det kĂ€nns ju lite oseriöst för ett kontaktnummer till ett företag!

Hm... Jag slog nog 070 i början, ska göra ett nytt försök idag bara jag kan prata om en stund.

Postat

Kan ju vara sÄ att den hÀr affÀrsÀgaren inte gör det pÄ heltid, utan varvar det med sitt vanliga 40h-jobb. DÄ kan det ju ta lite tid att svara pÄ mail..

Oavsett vilket var det en oerhört intressant affÀr! Har ju sjÀlv ett par HD600-lurar som .. hum, borde vara 11 Är gamla nu. Kan ju vara bra att veta att det finns reservdelar om det skulle behövas.

Postat

Hon (!) har svarat pÄ mailet nu. Adaptern fanns, kostade 51 kr. Har flyttat en hundring, borde tÀcka porto. Jag tror att Àven hon var förvÄnad över att den gÄtt sönder, de som köper sÄna har vÀl mest slarvat bort dem. Gjorde gitarrpÄlÀgg nyss med dem, med en annan adapter frÄn ett par skrÀplurar.

Hon hette Petra.... Sennheiser-Petra....

NÀr jag ÀndÄ var inne pÄ banken och rotade bestÀllde jag en Mag-bastrumma, en en-mickad Epiphone SG att spela slide pÄ, samt tvÄ AKG pukmickar...

http://www.thomann.de/se/epiphone_sg_junior_ltded_wc.htm

http://www.thomann.de/se/akg_perception_live_p4.htm

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.