AdamN Postat 28 oktober 2009 Postat 28 oktober 2009 Hallå allihop.. Jag är nybörjare men ni kanske kan berätta för mig om Audio Technica ATH-M50 passar bra även som DJ lurar? Undrar dessutom om fördelar och nackdelar med spiralsladd (coiled) respektive rak sladd? Någon som kan dela med sig av sin erfarenhet? Tackar på förhand!!
Claes Holmerup Postat 28 oktober 2009 Postat 28 oktober 2009 Det är i alla fall både bra och prisvärda lurar. 😛 Jag är ingen DJ, men det går i alla fall att vända lurarna utåt, som jag har för mig att DJ:s brukar vilja kunna... En spiralkabel går sönder snabbare än en rak slad, på grund av att det är kraftigt ihopsnurrat - och sedan tänjs den ut och dras ihop hela tiden när man rör sig. Det är bekvämt med en spiralkabel, men den slits alltså mer än en rak och börjar spraka och ha sig. Hur länge den håller är svårare att svara på, eftersom det ju beror på hur mycket den används.
Gilbert Postat 28 oktober 2009 Postat 28 oktober 2009 Om jag någon gång skulle få för mig att DJa (som jag inte gör) så skulle ATH-M50 vara mitt första val.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.