Ludwig Koz Postat 20 oktober 2009 Postat 20 oktober 2009 Hej igen! Först gick min Röde NT2-A sönder och nu har jag problem med mitt Apogee ljudkort. Det har funkat i ungefär en vecka, tills idag då den vägrar connecta med datorn. Går inte att ändra output, och när jag trycker på "hjulet" börjar lamporna för ljudnivån lysa fullt (även rött). Någon som vet hur jag kan lösa det här, eller om jag är tvungen att reklamera det? Kan det vara någon uppdatering av programvara eller dylikt? Vänliga hälsningar Ludwig Koz
Linus Postat 20 oktober 2009 Postat 20 oktober 2009 Kopplar du den direkt på Macen eller är den daisychainad på nån annan pryl? Har du fler Firewireprylar inkopplade? Isåfall vad och var? Låter som antingen strömförsörjningen, eller att firewirekontrollern inte hinner med.
jarlo Postat 20 oktober 2009 Postat 20 oktober 2009 När mitt ljudkort tappade Firwire-kontakten med datorn fick jag rådet att rycka ur strömsladden till datorn och vänta en halv minut innan jag satte i den och drog igång allt igen. Jag var väldigt skeptisk, men det funkade faktiskt 🙂
Ludwig Koz Postat 20 oktober 2009 Trådstartare Postat 20 oktober 2009 Ominstallerade, och startade om, nu fungerar det! Phuff. Blev riktigt orolig! Linus: Jag har dueten inkopplad till datorn (macbook), samtidigt som jag har musen och midin kopplade.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.