Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tjena

Nu är det så att har hittat ett par 8030:r med 7040 för samma pris som ett par 8040. Men vet inte vilket alternativ jag ska välja??

Bor i en lägenhet, och rummet är ungefär 5X4 m, obehandlat.

Några tips??

Annons
Postat

Svårt val. 5 meter innebär att rummet troligtvis inte kommer att hantera frekvenser under ca 34 Hz så i teorin så skulle du ha nytta av en sub men jag skulle valt 8040 utan då det oftast är väldigt svårt att få en sub-lösning att låta bra. 8040 spelar dessutom ganska bra nere i 35 Hz-området.

Postat
men jag skulle valt 8040 utan då det oftast är väldigt svårt att få en sub-lösning att låta bra. 8040 spelar dessutom ganska bra nere i 35 Hz-området.

Håller med, men tycker inte 8040a spelar ner till 35 Hz, -3 dB vid 45, 48 Hz - 20 kHz (± 2 dB)

Se även https://www.studio.se/index.php?showtopic=53401&hl=8040

Jag har ett par 8040a och en 7060a och det inte så ofta jag känner att sub behövs, beror väl mest på typ av musik, men visst är det skönt att ha den ibland :-)

Skulle inte känna samma med ett par 8030.

Och det är inte lätt att trimma in en sub om rummet inte är bra, mycket enklare med bara två lådor.

Jag har "fattigmanslösning" med room eq wizard och en Behringer DEQ2496 som iofs fungerar OK tycker jag...

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.