Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Tja

Har läst lite på forumet och några frågor dök upp. Jag har kopplat mina monitorer (aktiva) till mitt ljudkort med TRS-XLR kabel, balanserad. Så här ser den ut, Kabel det är just denna kabel som jag har.

Har läst på forumet och sett att vissa menar att man ska ha en TRS-TRS signalkabel och det jag har är en högtalarkabel.

Jag undrar ifall min koppling duger eller ifall jag verkligen måste ha TRS-TRS, istället för den högtalarkabel som jag har nu.

Redigerat av Strano
Annons
Postat
Du har en linjenivåkabel och inte en högtalarkabel, så det är rätt som det är.

Tack för snabbt svar så här sent på natten. Vilken tur att jag hade rätt kabel, nu kan ja lägga pengarna på annat.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.