Daniel H Postat 8 september 2008 Postat 8 september 2008 Är det någon som har testat Thomanns egna hardcase? Riktigt bra pris är det på dem. Funderar på att beställa, men tänkte höra om någon har någon erfarenhet av dem först. http://www.thomann.de/se/thomann_lespaulcase.htm http://www.thomann.de/se/thomann_western_gitarren_case.htm
rainydays Postat 8 september 2008 Postat 8 september 2008 Jodå, de funkar. Ingenting jag skulle flyga med, men de funkar bra att bära/köra gitarrer i.
Daniel H Postat 8 september 2008 Trådstartare Postat 8 september 2008 Det måste iaf vara bättre än ett vadderat softcase. Är ju ungefär samma pris på det som ett softcase i Sverige. Ska nog köpa ett till akustiska so jag inte har något case alls till. Frågan om man ska ha ett till elgitarren också, har ett Hagström orginal vadderat softcase eller hagcase som de kallar dem.
rainydays Postat 8 september 2008 Postat 8 september 2008 har ett Hagström orginal vadderat softcase eller hagcase som de kallar dem. Haha, är den anpassad för att passa frugan också då? Jo, nog tål de hårdlådorna lite mer stryk än ett fodral. Men ett rejäl vadderat fodral är ju faktiskt inte fel det heller i kalla sverige. Temperaturväxlingarna sker långsammare i ett bra softcase. Men ska du frakta den i en bil tillsammans med andra instrument är ju hardcase att föredra. De formgjutna i plast är ju dessutom mycket lätta.
Daniel H Postat 8 september 2008 Trådstartare Postat 8 september 2008 har ett Hagström orginal vadderat softcase eller hagcase som de kallar dem. Haha, är den anpassad för att passa frugan också då? No problem! Jag är gift med gitarren!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.