El Hadji (oregistrerad) Postat 5 juni 2007 Postat 5 juni 2007 Jag är ganska färsk när det gäller FL... Kör FL Studio 7 XXL men använder normalt Sonar 6 PE. Mitt problem är följande: Jag har ett öppet projekt och skapar en Mp3'a för att tex provlyssna på en mix. I Sonar kan jag växla mellan mediaspelare och programmet, men när jag försöker spela upp en Mp3'a medan jag fortfarande har FL-projektet öppet, säger mediaspelaren att filen används av ett annat program (min kvalificerade gissning är FL). Måste jag alltid stänga det öppna projektet innan provlyssning av mp3'an?
bonzo Postat 5 juni 2007 Postat 5 juni 2007 I Cubase - och Sonar av din beskrivning att döma - finns en inställning som heter "Release ASIO driver in background". Det gör att Cubase "släpper greppet" om ljudkortet (eller dess drivrutin egentligen) när man tex öppnar en mediaspelare. Kolla om du har något liknande i FL.
Nexustwins Postat 5 juni 2007 Postat 5 juni 2007 Har inte problemet själv, men jag kan misstänka att du måste göra följande: * Tryck på knappen "F10" på ditt tangetbord. * Växla över till: "Audio" i vänster menyn som kommer upp. * I avdelningen "Output" där du väljer ljudkort, klickar du för "Auto close device" Minimera nu ner Fl-studio när du ska lyssna på den färdiga filen, så borde det funka! //Nexustwins - mgm
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.