Jump to content
Annons

Recommended Posts

Guest musik
Posted

Hej!

Nån som har och använder EZ Drummer i kombination med M-Audios bräde Finger Trigger? Fungerar det med Cubase LE? Funderade på att köpa den kombinationen själv, men läste nånstans att det var problem i kombination med Cubase... Är det så??? Går det att lösa?

😑

:musik

Annons
Posted

tja!!

kul att du funderar på att skaffa en trigger finger från m-audio. har själv införskaffat mig en sådan för några veckor sedan och kör den tillsammans med nuendo och det funkar fint med ez drummer. en riktig rolig grej är det också.

den har både midi och usb som man kan använda. usb måste man ha för annars kan inte triggern triggas så att säga. fast då jag kör med usb så blir det fördröjning med midi signalerna vilket leder till att man måste hela tiden flytta på grejerna i tid så att det stämmer. fast detta problem avhjälps nu när jag ska skaffa mig en midikabel som jag kommer koppla till min nyinköpta midiman.

köp en och ha en trevlig sommar!

mvh Anders

Guest musik
Posted
fast då jag kör med usb så blir det fördröjning med midi signalerna vilket leder till att man måste hela tiden flytta på grejerna i tid så att det stämmer. fast detta problem avhjälps nu när jag ska skaffa mig en midikabel som jag kommer koppla till min nyinköpta midiman.

MidiMan? Är det en box?

Posted

tjena

midiman är absolut en liten burk som är ganska behändig. speciellt om man jobbar mycket med midi grejer, typ trigger finger från m-audio. grejen med den är att den har som i mitt fall fyra midi in och fyra midi out. just nu är det lite overkill men då jag tänkt i framtiden införskaffa några vanliga synthar så är det alltid bra att ha några midi ingångar till övers. sen kopplas allt i midiväg till burken och som sedan går till ljudkortet via en midikabel.

mvh anders

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.