Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted (edited)

Är det bara mig det är fel på eller? Ser i t ex den här tråden:

https://www.studio.se/index.php?showtopic...t=0entry26879

att vissa ord är understrukna som länkar ("roses" och "money") och man hamnar på nån jäkla ntsearch.com sida om man klickar. Är det nåt virus ungarna (alltid ungarna 😱 ) laddat ner på datorn eller har det med sajten att göra (troligen inte, inser jag samtidigt som jag skriver det här..... 🙂 )

Edit: i denna post blev virus understruket!

Edited by hammagrella
Annons
Posted

Haha.. Jadu, det kommer inte upp nårra länkar på min dator i alla fall. Är du riktigt nykter? 🙁

Va kör du för browser??? När du surfar barnförbjudet, klickar du då alltid "JA" när det kommer upp olika rutor som frågar om du vill "Installera och köra detta programmet" ??

Annars har nog ungarna varit framme är jag rädd..

Posted

Inga Roses eller Money här heller..och virus har jag inte längre...hade 28 trojaner här om veckan..snacka om att datorn gick på knäna.. 🙂🙂 .. är nu smitt-fri dock 🙁

Posted

Det kan också vara något spyware som har kommit in automagiskt vid besök på någon site - eller att du har fallit för att använda lite glada gubbar i mailen med hjälp av Hotbar eller liknande "hjälpmedel". Sådana "hjälpmedel" innehåller ofelbar spyware.

Du hittar Ad-Aware (som är gratis) hittar du här: http://www.lavasoftusa.com . Det tar effektivt bort de spyware som finns - men om du har installerat Hotbar så måste det avinstalleras via kontrollpanelen och lägg till/ta bort program, eftersom det hämtas igen nästa gång du går ut på Nätet om du låter Ad-Aware ta bort det...

Posted

Mysteriet löst, det är som ni säger ett spyware som trasslat sin in i Explorer, avlusning pågår. Tackolov 😳 är det här kidsens dator och inte min studioburk (som jag för övrigt har konstant disconnectad från intörnät av just denna anledning).

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.