Dr Sträng (oregistrerad) Postat 2 juli 2006 Postat 2 juli 2006 Kanske ett aningen stort ämne men man kanske kan börja nysta i det hela och se. Finns det någon som mot sörmoddan vet och kan tipsa om hur man ställer in och kommer igång med inspelning i Linux (Debians musikdistribution. Får gnäll när jag startar om att ALSA drivarna inte funkar mot mitt M-Audio Audiophile USB-kort och att JACK-servern inte är igång och så vidare. Hjälp.
engineer Postat 2 juli 2006 Postat 2 juli 2006 Jag är ingen Linuxexpert men att se till att din drivrutin funkar är nog något att börja nysta med. Definitivt innan du börjar pilla med jack-servern.
goddang Postat 10 juli 2006 Postat 10 juli 2006 Klistra gärna in felmeddelanden du får. Sen så kommer ju inte jack att fungera innan du löst alsa-delen. Det verkar dock som att folk på din dist fått igång det hela: http://lists.agnula.org/pipermail/users/20...ary/004682.html
lundberg Postat 24 juli 2006 Postat 24 juli 2006 DeMuDi är lite gammal numera så jag skulle nog rekommendera en annan dist trots allt. Jag testade DeMuDi men insåg snart att det är så dåligt stöd för det (på hemsidan var den senaste nyheten ett år gammal) att jag lade ner det. Istället försöker jag få saker och ting att fungera i Ubuntu och arbetar på en guide på svenska här: Lundbergs Ubuntu-guide.
rainydays Postat 24 juli 2006 Postat 24 juli 2006 Istället försöker jag få saker och ting att fungera i Ubuntu Jag får tålmodigt vänta på Edgy innan min Firebox funkar i Ubuntu verkar det som. Om de inte uppgraderar Jack innan dess vill säga. Att kompilera freebob och company från scratch gav inga vidare resultat och att låna paketen från edgy strulade till det rätt rejält eftersom det krävde en annan version av glibc. *Drömmer mig bort till BeOS-tiden då allt var enkelt och funkade*
lundberg Postat 24 juli 2006 Postat 24 juli 2006 *Drömmer mig bort till BeOS-tiden då allt var enkelt och funkade* Testade aldrin BeOS. Det utvecklas inte längre va?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.