Växjölirarn Postat 28 december 2013 Postat 28 december 2013 Halloj! IGEN! =) hehe Jag har en blackstar 1w topp och en harley benton låda med två celestion v30 i. Jag kan köra ändra 16ohm stereo eller 8ohm mono. 16ohm stereo låter inte alls lika bra som 8ohm mono. Men vad innebär skillnaden? Det är väl ändå båda hågtalarna som låter även i mono? eller är det bara EN högtalare som går? Har det med seriekoppling eller paralellkoppling att göra mellan elementen? Fan vad kass jag är, men vad fan, jag måste få veta =)
Claes Holmerup Postat 28 december 2013 Postat 28 december 2013 (redigerat) Om det är "16 Ohm stereo eller 8 Ohm mono", så handlar det om bryggkoppling - något som ger lägre slewrate (ger bättre transientsvar) och lägre distorsion - under förutsättning att nätdelen orkar... Redigerat 28 december 2013 av Claes
laban1 Postat 28 december 2013 Postat 28 december 2013 (redigerat) Jag kan köra ändra 16ohm stereo eller 8ohm mono. 16ohm stereo låter inte alls lika bra som 8ohm mono. Men vad innebär skillnaden? Det är väl ändå båda hågtalarna som låter även i mono? eller är det bara EN högtalare som går? Har det med seriekoppling eller paralellkoppling att göra mellan elementen? Vad säger manualen? Det är väl ändå båda hågtalarna som låter även i mono? eller är det bara EN högtalare som går? Det är väl bara att lyssna? Så här kan det vara: Mono. Du kan mata två olika källor till var sitt element. kolla att du har 8Ohms utgång på toppen. Stereo: Du kan bara ha en källa. toppen bör ha 16Ohms utgång. Att det låter sämre på 8Ohm kan bero på att din topp har "fel" ohm på utgången. Ibland finns en switch på förstärkartoppen för att välja olika Ohmtal. Redigerat 28 december 2013 av laban1
Växjölirarn Postat 28 december 2013 Trådstartare Postat 28 december 2013 Hittade manualen "mono" means both speakers together. One amp into one cab as you were accustomed to. "stereo" means each speaker by itself.
laban1 Postat 28 december 2013 Postat 28 december 2013 Jaha, då var det inte på det sättet som jag sett på andra högtalare. Då är varje enskilt element på 16 Ohm och vid mono kopplas dessa parallellt så att förstärkaren känner halva motståndet dvs 8 Ohm.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.