Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tittar pÄ en liten smidig kontroller

att justera Quick Controls mm.

(Har en nanoControl2 redan som styr transport bar och lite reglar.

och Mute Solo..)

Kör Cubase 7.0.3, intresserad

av CMC-QC som verkar kÀck.

Har surfat lite och hittat oroande info

"Does not work with = Cubase 7 known issue apparently"

"plug-in control is restricted to Steinberg plug-ins "

Vet nÄgon att detta stÀmmer?

Andra erfarenheter av CMC-QC?

Vilka bra alternativ finns till denna

att jobba pÄ QC mm?

Bör vara relativt liten i storlek dÀr jag sitter.

Annons
Postat (redigerat)

Jag kör 8st CMC'er och har gjort det ett tag.

Av förekommen anledning provade jag nu precis den funktionen med Quickcontrols och det funkar superbt i Cubase 7.0.3

1. NÀr man öppnar ett instrument-track i Cubase mappas ett flertal parametrar direkt och funktionen Àr pÄslagen frÄn start du kan dÄ trycka pÄ Quick-controls symbolen och börja Àndra parametrar frÄn CMC-QC.

2. Startar du en VST plugg frÄn Instrument rack ( F11) mÄste du sjÀlv aktivera Quick-controls i Cubase och stÀlla in funktionerna du vill koppla till CMC-QC, sen ligger den aktiv.

3. Jag har haft viss framgÄng med att anvÀnda CMC-QC i MIDI-lÀget och dÄ agerade den som en vanlig MIDI-CC controller pÄ vanliga MIDI parametrar.

4. Enheten fungerar inte Stand-alone mot andra program eller syntar dÀremot följer det med en MIDI-editor för att tala om hur den ska skicka MIDI-cc nÀr den funktionen aktiveras i Cubase.

Sen om du routar den MIDI-datan mot extern hÄrdvara frÄn Cubase kommer det sÄklart att fungera.

Jag har dÀremot inte anvÀnt den sÄ jag kan inte sÀga hur det fungerar.

Det har varit problem fr.o.m version 7.0.0 till 7.0.2 men i 7.0.3 har de rÀttat till mÄnga de sade skulle fungerat i version 7.0.2

SÄ Àven om man inte kan sÀga med 100% sÀkerhet att just din dator kommer fungera felfritt med en CMC-QC sÄ Àr Ätminstone sannolikheten vÀldigt stor att den gör det.. P.s en Sixpack med CMC-controllers idag Àr extremt prisvÀrd.

Lycka till.

Redigerat av Lundin
stavefÀl
pme (oregistrerad)
Postat

Tycker vÀl att den Àr ganska prisvÀrd. Speciellt bra Àr den kanske inte heller. Men det Àr mycket cubase problem. EQ funktionen fungerar inte ordentligt med cubase 7. 7:an har hicut/lowcut som inte gÄr att kontrollera direkt i EQ mode. Men shift och learn knapparna gör den bÀttre Àn CC121 pÄ mÄnga sÀtt. Men det hade ju varit trevligt med nÄgon lagom kontrollerer. CC/CMC Àr budget. Sedan har de nuage som kostar fantastiskt med pengar. En CMC-pro med tex en display hade varit trevligt. Fler QC kanaler Àn 8 hade inte heller varit helt fel.

Postat (redigerat)

Tack för svaren!

Det var ju goda nyheter att det funkar med 7.0.3 !

NÄgra fler frÄgor har jag ju ocksÄ

a)Funkar CMC-QC för 3e parts plugins? (lÀst att den inte gör det)

b)Funkar den bÄde pÄ VST-instruments och "vanliga FX" plugins?

c)Jag fick hem en CMC-QC har just bara packat upp den,

Rattarna Àr inte kontinuerliga utan har "fasta lÀgen",

Är detta en fördel eller ett problem, kan man stĂ€lla in

upplösningen fint nog?

d) Six pack - oj kanske skulle man köpt alla..

Vad sÀger du Lundin (eller ngn annan), hur skulle du ranka

vilka du tycker Àr bÀst, vilka hamnar pÄ pallen ?

Redigerat av laban1
Postat (redigerat)

a) Ja, eventuellt Waves och Fabfilter jag hört nÄgra haft problem med, men alla pluggar du kan automatisera kan styras av QC vilket Àr ungefÀr 95% av allt som tillverkas idag. Det styrs av tillverkarna av pluggarna och vilka funktioner i pluggen de vill "dela " ut till Cubase nÀr pluggen startas.

b.) Ja

c) Nej jag tycker inte det Àr för grov upplösning att jag tÀnkt pÄ det. jag skulle nog sÀga att det Àr en "musikalisk upplösning"

kommer inte ihÄg om man kunde hÄlla in SHIFT-knappen och fÄ finare upplösning som man fÄr med CMC-FD.

De som hamnar pÄ tronen Àr AI TP QC och CH AnvÀnder inte de 4 CMC-FD's sÄ mycket som jag tÀnkte frÄn början men det beror mer pÄ hur de klantade ihop 7:an Àn controllern i sig.. Det kan bli Ätskilligt mycket bÀttre med dessa kontrollers men med Steinberg kan man aldrig veta hur de tÀnker inför nÀsta steg.

Lycka till

Redigerat av Lundin
Postat

Wow, Lundin, du förtjÀnar en guldstjÀrna!!

AIn var den andra jag var intresserad av,

nÀr jag valde CMC controller.

Skulle du kunna utveckla hur det Àr att anvÀnda AIn?

Vad jag förstÄr sÄ hÄller man musen över en ratt

och vrider med andra handen pÄ AIn, eller..?

Hur tÀnker du nÀr du anvÀnder denna, jag menar

t ex ihop med QCn, nÀr vÀljer du att jobba

med denna och nÀr kommer AIn in i bilden?

pme (oregistrerad)
Postat

a)Funkar CMC-QC för 3e parts plugins? (lÀst att den inte gör det)

c)Jag fick hem en CMC-QC har just bara packat upp den,

Rattarna Àr inte kontinuerliga utan har "fasta lÀgen",

Är detta en fördel eller ett problem, kan man stĂ€lla in

upplösningen fint nog?

a) Ja. Allting som kan automatiseras fungerar med QC. Men ocksÄ nej. Learn-funktionen fungerar inte med alla pluggins. Faktiskt ganska mÄnga som det inte fungerar med. Inte heller AI fungerar ordentligt med mÄnga. Speciellt "lock".

c) Du anvÀnder shift-knappen för att fÄ detalj upplösning. Tryck in skift medans du skruvar pÄ ratten.

Postat (redigerat)

Tack PME och Lundin för svaren!

Edit: Har jobbat lite till, har bÀttre frÄgor hoppas jag!

HÄller pÄ att installera CMC-QC nu ikvÀll och har stött pÄ ngra problem,

ni som jobbat med detta kanske kÀnner igen ngt?

Funktionstangenterna funkar REW FF, knapparna lyser och sÄ vidare.

1. Har uppdaterat till senaste drivrutiner och firmware, verkar gÄtt bra.

2a) I device setup hittar Cubase 2st QC konstigt nog, har startat om och sÄ. Hur blir jag av med denna extra QC hittar inget remove kommando? Dom heter CMC-QC-1 och CMC-QC-2. Kanske ligger och stör.

2b) En mÀrklighet hÀr som kanske hÀnger ihop, Àr att mina andra 3 USB enheter som Àr inkopplade till samma strömförsörjda hub slocknar nÀr jag stÀnger ner datorn men det gör inte CMC-QCn. Har ni det sÄ ocksÄ?

3. Quick Controls: FÄr inte Learn funktionen att funka learnknappen bara fortsÀtter att blinka, tycker jag har testat mÄnga plugins,(fÄr det att funka med musen).

NÀr ni klickar pÄ Learn pÄ CMC tÀnds L-knappen (gul) i controllerpanelen i Cubase (det gör inte min)? I vilket skede vÀljer man slot i controllerpanelen? Jag gör kanske i fel ordning..

4. EQ: FÄr denna att funka i racket nu (tack PME), Àr det den enda eqn som den funkar mot?

Oj det blev mycket text, hoppas nĂ„gon orkar svara 🙂

Redigerat av laban1
pme (oregistrerad)
Postat

Eq:n fungerar med den inbyggda i mixern.

Postat

Eq:n fungerar med den inbyggda i mixern.

Tack PME ! Du menar den som ligger i MixConsole? den funkar inte med ngt annat? Har du möjligen nÄgra andra tips pÄ de andra frÄgorna?

pme (oregistrerad)
Postat

Du ska mappa din qc mot port 2. Port1 Àr för midi.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vÄr community genom att registrera dig. Det Àr enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in hÀr.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat nÄgra kakor pÄ din enhet för att du bÀttre ska kunna anvÀnda den hÀr sajten. LÀs vÄr kakpolicy och om hur du kan Àndra instÀllningar. Annars utgÄr vi frÄn att du Àr bekvÀm med att fortsÀtta.