Jump to content
Annons

Håkan Ström

Medlem
  • Antal inlägg

    508
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    7

Allt postat av Håkan Ström

  1. IRL, en given hit. Heavy heart, med lite pyssel , en hit! (men spara den här versionen ändå!) In these arms of mine, fantastisk. 11, Electro hjärta. Skyscrapers. Intressant rytm o texten är klockren. Fantastisk samling låtar. Löjligt mycket bättre än dagens listmusik.
  2. Haft i många år trots att jag inte uppdaterat GUI till modern nivå. Hur kul som helst, men när man börjat med detta soundet med denna plug, då landar jag i att utforska mer av Logics egna inbyggda funktioner. Som dess 3D , position pan funktioner. Kul att pluggen togs upp!
  3. Denna gjordes för en kompis som var ett underbarn på piano i Taiwan har på senare tid börjat spela lite smått igen i vuxen ålder med sin egna nya familj. Men han visste ingenting om DAW världen så jag skickade denna tillbaka till honom efter att han skickade sin inspelning, helt utan kvantisering 🙂 bara för att få honom att börja tänka, var kan han landa med sina kunskaper och med en dator med en DAW? Jag visade honom hur enkelt det han hörde var gjort. Vi har gjort en del annat sen dess, men detta var första. Vad tycker ni? Han säger det är GminorBach, men det säger mig inget, jag bara gillade låten 🙂 Sen är han som han säger "ringrostig på pianot". Jag bara njuter. Classic with beat.mp3
  4. Inte vad jag vet. Fråga redaktörerna?
  5. Folk gillar inte när det tas bort saker, jag bara ger dig en heads up. 🙂
  6. Vann en mix tävling med denna låten faktiskt. Det var Groove 3 som hade en tävling och jag skickade in. Ingen aning om Hur det gick till att domarna valde min låt. Det är över 5 år sen nu? Tiden flyger. Men jag Tänkte höra vad ni tycker om låten och mixen. Mastringen gjorde jag på Emastered på den tiden. Duger den att ge ut? KNock Knock who is there, Dance Demon.mp3
  7. Fick gåshud. grymt bra. När skall du ge ut låten? Den är ju klar i Suno eller längre variant av Suno 1. Man måste ta i beaktning att mixen sitter väldigt bra på AI versionen. Men, Din källa/demo version är ju grunden, utan det hade inte AI haft så jäkla bra melodi och känsla att jobba med. Jag lyssnar hellre på den här låten än på 99% av vad som finns på country/poplistorna nuförtiden. Denna låten har ju djup.
  8. Fick vi månne en inblick i livet för Studio redaktörer? 🙂 "allt utom att laga mat och gå ut med hunden" Jag håller med det finns så mycket, att det faktiskt blir användarvänligheten som kan avgöra vad som blir ett produktions verktyg eller bara en kul grej att leka med emellanåt. Jag landade tidigt i att Alchemy var långt över mitt huvud och jag landade snett i plugin träsket och många år senare försöker fortfarande ta mig ur. Om jag fick göra om, då skulle jag tagit tiden att lära med det verktyg jag hade i Logic, fram till att det negativt påverkade min lust att skapa, där går gränsen. Om det blir för komplicerat att göra det man vill, då är verktyget i vägen. Om det efter det inte gjorde vad jag ville, hoppa in i plugin träsket. Jag tror jag har fler olästa manualer än ett bibliotek. Halion provade jag när jag hade Cubase för länge sen, men sen har glömt av det efter jag blev Logic X användare. Ett photoshop, så har jag tänkt många gånger om Logic, beroende på vad man vill få ut finns det olika uppsättningar verktyg. Man kan omöjligt veta allt om allt i Logic. Bara Alchemy är ju en vetenskap i sig. Man får välja, ta bit för bit, efter behov. Sen är det inte helt fel att ge sig själv köpförbud av nytt , det hjälper. Om inte som jag då kringgår köpförbud genom att utforska gratis plugg världen, gigantiskt mycket där, finns även sånt som är gratis en kort tid. Fyller snabbt tiden också. Oh well..
  9. Jag testade att ta in den i min egen påhittade mastering kedja bara för skoj. Det är en bra låt och med den kedjan jag hade lät den ok. Jag la till en plug gör mono till stereo. Vilket jag normalt inte gör. men jag tyckte det lätt bra ändå mot slutet. Kolla mixen? i https://www.voxengo.com/product/span/ o https://www.voxengo.com/product/correlometer/ Det är gratis verktyg och kan dig klara indikationer på om något är fel. Själv använder jag AYAIC verktyg som extra mix hjälp. Logic har de andra verktygen inbyggda. https://ayaicstore.com
  10. Go låt. Några saker. Låter märkligt i mono/ i mindre högtalare . Ett Väldigt dominant ljud över sången. Men i hörlurar låter det ”dreamy”. Sången ligger inte mitten. Där ligger ett annat ljud. Inget fel, bara ett speciellt sound. En sak som störde mig , hihats mot slutet, skulle behöva groove? De funkar inte som driv. Härligt vad man får höra här på Studio forum. Så mycket talang o potential. Önskar dig all lycka till, lägg gärna upp länken till låten när den är släppt. Den hamnar i min spellista för det goa soundet.
  11. Om avsikten var det så är det uppdrag slutfört.👍
  12. Korrektur. Rubriken. Worksatationsynten - Workstation. Tack för din recension, kanske addera prisuppgifter? Det är en himmerhalare till instrument, Rompler/Synt. En reflektion, har man Logic har man inbyggt Alchemy. Hur står den sig i jämförelse med synt delen av Omnispehere? Något du kan kommentera?
  13. Det fanns ingen Unify2 tråd. 0 trådar i Studio sökmotor i alla fall. Så jag startar en Unify tråd. Jag börjar med en video, för det är en ny värld som görs möjlig genom Unify 2.0. Tar lite tid att ta in. Har aldrig sett något liknande. Måste ses och framför allt , höras. Man kan ju stacka ljud/olika pluggar i Logic och spara som en spelbar patch. Men det här är på en helt annan nivå. Purfärskt så det är säkert pionjär risker/stabilitet etc. Men intro pris 99 dollar. Unify is a Host plug-in that can load all of your MIDI Effects, Audio Effects and Instruments in a single creative environment which come with over 60 plug-ins before you even add the plug-ins you own. https://www.pluginguru.com/products/unify2/
  14. Lyssnade på den igen. Det är Michael Bubbel.. kvalitet. Den hör hemma på stora scener. Lycka till med låten!
  15. Härligt vemod. Aggressivt men sorgligt o vemodigt. Rösten är ju klockren. Den rösten kan sjunga det mesta i den stilen. Det enda som jag inte tyckte passade in, var solo trummorna i breaket mot slutet, där tappar låten energi för mig. För mig var det som en paus. Den hörde inte hemma där med så mycket energi som låten i övrigt har, så kändes det för mig som lyssnare. Gillade soundet.
  16. Mina fem cent, Ledsen melodin tilltalade inte mig, Leaden passar inte låtens grund. Jag hörde inte den leaden komma i mina öron vid introt. Jag hörde mer ett episkt pluck ljud i mina öron. Typ popcorn soundet? Mitt huvud är lite sååå? 🙂 Rytmer o bas/trummor sitter. Som vanligt din signatur still, minimalistisk tight men med tryck.
  17. Utvärderade, men kom fram till att jag är inte rätt kund. Jag bygger mitt sound själv (det är en del av den kreativa , roliga o lite tokiga processen för mig) från vad jag har befintligt. Det är en kanon plugg vars typ av funktioner kommer sannolikt byggas sömlöst in i DAW världen, ungefär som när Logic bröt ny mark med inbyggd mastering assistent. Har man tiden att tänka på så kan detta verktyg sannolikt hjälpa många som jobbar mot klockan. Samtidigt kanske även är någons allra första extra plugin. Det kommer garanterat mer av denna typen av pluggar.
  18. Tack för din musik!
  19. Klockrent något ämne som jag skulle grotta ner mig i. Hur mänskliga örat uppfattar ljud, är för mig överlag mycket intressant för resonemanget av ”ljudbild”. Tackar för svaret.
  20. Låter hur kul som helst att spela synt i gitarr format! Aldrig hört talas om det.
  21. Din nästa singel borde landa på radiolistorna för klassiska skånska dansbands melodier. Men återstår lite putsande med sång timingen? Det var min känsla. I övrigt Danne stråhed. Move over.
  22. Nattsuddade och det lönade sig tycker jag. 4 UVI 90-tals syntar. Ordpris 149 euro. Nu gratis under en begränsad tid. Jag la ut en tråd med mer info.
  23. Förutsättningarna för att komma åt 90-tals synt paketet gratis. (En process. Men spara 149 euro.) Konto på Audiofanzine https://en.audiofanzine.com Konto på UVI, https://www.uvi.net Konto på Ilok, https://www.ilok.com/%23!home#!home Från den här länken, vars sida är på franska… tryck på den gröna knappen och du får fram ett serienummer. Spara nummret. https://fr.audiofanzine.com/partner/a.uvi.html Sen via UVI scrolla ner på sidan. Ladda ner UVI portalen o UVI Workstation. (typ som Kontakt) Installera portal. Starta Portal. Klicka längst ner på portalens sida Reedem serial number. Installera enligt portalens process. När man snirklat sig igenom detta så har man sparat 149 euro, och har man ett ca 15GB UVI 90-tals synt sample baserat paket. Korg M1, SY77 mfl. Mer info https://www.uvi.net/en/vintage-synth/digital-synsations.html Jag sprang på detta i denna youtube video https://www.youtube.com/watch?v=NSgQS3P1gr4 Jag har installerat och testat. Allt funkar i Logic. Lycka till.
  24. Nu ligger den i Spellistan!
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.