Jump to content
Annons

PreSonus Firestudio Mobile och tysta hörlurar!


Recommended Posts

Decket (oregistrerad)
Postat

Heppåer!

Jag lyckas inte få tyst på gitarrljudet i mitt nya ljudkort (PreSonus Firestudio Mobile). När jag spelar in i Logic hör jag så att säga dubbelt. Jag vill bara gitarren när den går via Logic, som det ser ut nu hör jag alltid gitarren, även om jag inte ens har på Logic.

Annons
Postat

De flesta ljudkort har en egen mixer. Detta för att man ska kunna skicka ljud som kommer in direkt till ett par hörlurar så man slipper problem med latency. Kan det vara så att du har volymen på där? Kolla i mjukvaran som följde med kortet.

Decket (oregistrerad)
Postat

Perfekt! Det löste sig! Tack! :rolleyes:

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.