oscarb15 Postat 25 mars 2011 Postat 25 mars 2011 Hej! Som beskrivningen lyder, vad behöver jag tänka på när jag ska välja ett firewire PCI kort? Jag kör windows 7 64bit, men det borde ju finnas kort som stödjer detta med! Tips?
Gilbert Postat 25 mars 2011 Postat 25 mars 2011 http://www.google.se/search?as_q=FW-kort+TI&as_epq=&as_oq=&as_eq=&hl=sv&num=10&lr=&cr=&as_ft=i&as_filetype=&as_qdr=all&as_occt=any&as_dt=i&as_sitesearch=http%3A%2F%2Fforum.studio.se&as_rights=&safe=images&btnG=S%C3%B6k+p%C3%A5+Google
MATH Postat 25 mars 2011 Postat 25 mars 2011 Köp ett från en tillverkare som har bra drivrutiner (ASIO). Typ Steinberg (Yamaha), eller RME. Annars kan du råka ut för div. problem... Man brukar få det man betalar för, kolla t.ex.på thomann.de för prisjämförelse. De har i stort sett alla tänkbara ljudkort, finns det inte där skall du nog inte köpa det. M-audio har jag en gammal USB-box som inte funkar ens i vista längre... RME supportar inte heller gamla prylar som t.ex. digi-serien. Steinberg är rätt nya, så där har jag ingen koll. Allmänt när det gäller FW så funkar det tydligen bäst när det sitter en Texas Instruments krets i datorn. Men det kan du ju köpa till senare om det inte vill funka... Kostar bara några hundralappar. Tänk på att slå av alla strömsparfunktioner i BIOS:et på PC:n. Bara att plocka fram manualen eller läsa i massa forum hur det funkar.
Gilbert Postat 25 mars 2011 Postat 25 mars 2011 Köp ett från en tillverkare som har bra drivrutiner (ASIO). Typ Steinberg (Yamaha), eller RME. Annars kan du råka ut för div. problem... Man brukar få det man betalar för, kolla t.ex.på thomann.de för prisjämförelse. De har i stort sett alla tänkbara ljudkort, finns det inte där skall du nog inte köpa det. M-audio har jag en gammal USB-box som inte funkar ens i vista längre... RME supportar inte heller gamla prylar som t.ex. digi-serien. Steinberg är rätt nya, så där har jag ingen koll. Allmänt när det gäller FW så funkar det tydligen bäst när det sitter en Texas Instruments krets i datorn. Men det kan du ju köpa till senare om det inte vill funka... Kostar bara några hundralappar. Tänk på att slå av alla strömsparfunktioner i BIOS:et på PC:n. Bara att plocka fram manualen eller läsa i massa forum hur det funkar. 😄 Så, svaret på TS fråga blir alltså ... ?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.