Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Halloj! Jag behöver hjälp med en midikeyboard (evolution MK-261) som jag nyss har köpt. Min pitchbender (hjulen på sidan) funkar och ger signal men tangenterna funkar inte alls, inte ens signal. Vad gör jag?

Annons
Postat

Har du kollat midi-filtreringen så att det inte är ikryssat nåt olämpligt där?

File -> nånting ...

Postat

jag har kollat allt som går att kolla (tror jag) 😄 men det har jag kollat och det ska funka. jag gjorde på samma sätt som när jag ska spela in på mitt el-trumset.

Postat

Jag orkar inte köra tusen frågor, kan du utveckla vad du gjort och vad du inte gjort, vilken sequencer det gäller, vilka kablar du använder, hur du kopplat dem o.s.v.

Postat
Jag orkar inte köra tusen frågor, kan du utveckla vad du gjort och vad du inte gjort, vilken sequencer det gäller, vilka kablar du använder, hur du kopplat dem o.s.v.

Jag köpte en midikeyboard från blocket.se och killen som jag köpte den från va trevlig och gav mig t.o.m kvitto på prylen. Iallafall så kopplade jag in den i datorn när jag kom hem med en midikabel in till mitt EMU-ljudkort. Jag startade Cubase sx3 och kollade och detta var min första keyboard jag haft så jag visste inte riktigt hur man fick igång en sån pryl. Jag tänkte att det bara va att koppla in den och köra med en plug-in. Keyboardsklaviaturen gav ingen signal men pitchbendern gav helt normal signal som funkade perfekt.

Jag kan ha gjort fel i läsning av manual men jag tyckte själv att jag gjorde som det stod, jag tycker det är konstigt att pitchbendern ger signal och inte själva knapparna... här är manualen till keyboarden: http://www.m-audio.com/images/global/manuals/mk261eng.pdf

Postat (redigerat)

Ok, du ska ha en 5-polig midianslutning på klaviaturet vilket antyder att du har en motsvarande midianslutning på ditt ljudkort i datorn / eller en midi-piska från ljudkortet.

Så det ska vara en no-brainer att koppla in, däremot kanske ditt klaviatur är omkonfigurerat av den som ägde det innan och kanske inte sänder ut midi på rätt sätt.

Läs igenom manualen och försök nollställa så mycket som möjligt till fabriksinställningarna ( Default) sen får du såklart kolla att ditt ljudkort i datorn har drivrutinerna korrekt installerade så alla aktiva midi-portar dyker upp i Cubase, det är ju dem du sedan knyter till varje midispår , för att kunna spela på exempelvis en VSTi.

Redigerat av Lundin

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.