Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Hej!

Jag ska göra en liten specialkoppling till ett arrangemang och undrar om det ä möjligt utan att spränga förstärkare och högtalare:

jag har 2 förstärkare och fyra högtalare och vill få ut maximal effekt ur dessa med en mp3-spelare som medium. jag har funderat på att koppla på följande vis:

Alternativ 1

mp3spelare -- [minitele-UT -> RCA-IN] --> förstärkare1 --> Högtalarpar1

förstärkare1 -- [RCA-UT -> RCA-IN] --> förstärkare2 --> Högtalarpar2

Alternativ 2

löda en sladd som delar upp en stereo minitele till fyra rca-kontakter. finns det eller funkar det om man bara löder en egen dvs

minitele --> rca1, rca2, rca3, rca4 där rca1,2 går in i förstärkare1 och rca3,4 går in i förstärkare2

problemet med alternativ 1 är att det kommer i princip bli 2 förstärkare på samma högtalare då det inte finns någon utgång där man kan ställa utvolymen på förstärkare1.

det kommer innebära att förstärkare1 kommer gå till högtalarpar1. men sedan kommer det bli så att om man krämar på på förstärkare1 så kommer volymen in i förstärkare2 vara väldigt hög då det går rakt ut från ettan till in på tvåan. det är det problemet jag tänker på.

därför funderar jag på alternativ två. en sådan koppling borde fungera va?

minitele till 4 rca borde fungera om jag löder så här:

minitele -> 4RCA:

minitele top -> rca1 signal och rca2 signal

minitele mitt -> rca3 signal och rca4 signal

minitele skärm -> rca1, 2, 3, 4 skärm

det måste bli rätt va?

tack!!

Annons
Postat

Alternativ 1 bör fungera bra, borde bli så att det blir precis som om du skulle kopplat rca:n rätt in i tvåan direkt och således får ställa volymerna separat på varje stärkare.

Postat (redigerat)
Alternativ 1 bör fungera bra, borde bli så att det blir precis som om du skulle kopplat rca:n rätt in i tvåan direkt och således får ställa volymerna separat på varje stärkare.

nja. alltså låt säga att jag drar på full styrka på förstärkare1, då blir även utljudet från förstärkare1 och därmed inljudet i förstärkare2 bli väldigt väldigt högt.

jag menar alltså att jag kopplar förstärkare1 och 2 i någon slags serie kommer det bli.

blir inte det konstigt?

Redigerat av Perik
Postat

Jag skulle testa alt 2 först. Men vill du verkligen skicka höger och vänster signal till olika förstärkare? (eller jag kanske missförstod ditt schema 😉 )

/m

Postat (redigerat)
nja. alltså låt säga att jag drar på full styrka på förstärkare1, då blir även utljudet från förstärkare1 och därmed inljudet i förstärkare2 bli väldigt väldigt högt.

jag menar alltså att jag kopplar förstärkare1 och 2 i någon slags serie kommer det bli.

blir inte det konstigt?

Jag vet inte vad det är för rca-utgång du har på 1, men på en del av de stärkare jag har finns det line out, dvs att den bara skickar vidare signalen i samma nivå som den kom in i 1. Alltså inte från högtalarutgången på 1 till en lineingång på 2, då bränner du garanterat någonting.

Alltså(den här lilla illustrationen blir garanterat lite kladdig när jag postar):

Mp3-spelare>minitele>rca>stärkare1>

..../ högtalarutgång>högtalarpar 1

<

....\ line/aux out>stärkare 2>högtalarutgång>högtalarpar 2

Redigerat av Fertan
Postat
men sedan kommer det bli så att om man krämar på på förstärkare1 så kommer volymen in i förstärkare2 vara väldigt hög

Nej, kopplar du från Line out på förstärkare 1 så spelar det ingen roll hur mycket du krämar på. Volymkontrollern gäller enbart steget till högtalarna och påverkar inte din linjeutgångar.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.