Sphinxter Postat 30 mars 2009 Postat 30 mars 2009 Har sett att det finns en del dvd tutorials på nätet som man kan köpa. Är det någon som vet om det finns några för just Metal/hårdrock där man får lära sig att mixa gitarr bas trummor O sång utifrån genren. Och några som är bra. Vill inte ha tipås på dvd som går igenom grunden från början - typ: så här funkar en Kompressor, bla bla bla. Tack för tipsen 😛
Multiband Postat 30 mars 2009 Postat 30 mars 2009 Något sådant skulle även jag vilja ha. Men har inte lyckats hitta något för denna genre. Dock har Lamb of God släppt specialare av deras två senaste plattor med stems att mixa själv. Så man kan få en hint om hur de olika instrumenten låter individuellt.
chrisB Postat 30 mars 2009 Postat 30 mars 2009 mix it like a record är inte dum alls. http://www.harddisklife.com/MILAR_Pages/MILAR.html
DieHard (oregistrerad) Postat 30 mars 2009 Postat 30 mars 2009 Har sett att det finns en del dvd tutorials på nätet som man kan köpa. Är det någon som vet om det finns några för just Metal/hårdrock där man får lära sig att mixa gitarr bas trummor O sång utifrån genren. Och några som är bra. Vill inte ha tipås på dvd som går igenom grunden från början - typ: så här funkar en Kompressor, bla bla bla. Tack för tipsen 🤪 Det spelar ingen roll vilken musikstil man spelar. Teknikerna är desamma. Dessa dvds passar för alla, oavsett genre.
Sphinxter Postat 30 mars 2009 Trådstartare Postat 30 mars 2009 Det spelar ingen roll vilken musikstil man spelar. Teknikerna är desamma. Dessa dvds passar för alla, oavsett genre. Jo jag förstår det. Men mixingen skil 😳 jer ju sig från stil till stil. Hur man mixar en tung gitarr skiljer ju sig från t ex en jazz gitarr, osv. Och det är det jag är ute efter.
Sphinxter Postat 30 mars 2009 Trådstartare Postat 30 mars 2009 mix it like a record är inte dum alls.http://www.harddisklife.com/MILAR_Pages/MILAR.html Verkar lovande. Ska kolla in lite närmare. Tack 😳
DieHard (oregistrerad) Postat 30 mars 2009 Postat 30 mars 2009 Jo jag förstår det. Men mixingen skil 😄 jer ju sig från stil till stil. Hur man mixar en tung gitarr skiljer ju sig från t ex en jazz gitarr, osv. Och det är det jag är ute efter. Jo jag förstår. Det är roligare se en metalmix än en kass poplåt i stil med de videos som finns. Speciellt om man inte gillar pop då suger det riktigt fett. Det här är något som de borde satsa på. Enda alternativet är då som sagt var mix it like a record antar jag. Inte sett den själv dock.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.