Guitar Nilsson Postat 15 januari 2009 Postat 15 januari 2009 (redigerat) Sjukt skicklig gitarrist som sagt. Han spelar en skabbig akustisk gitarr men får den även att låta som en vrålande elektrisk. Han har totalkoll på vad han gör, kolla de flageolettonerna han hittar överallt. På slutet får han spel och rycker bort strängarna! 🙂 Han är grym, men det kanske blir lite för mycket... Inte är han som Jimi, det är ingen om de så spelar en miljon toner i sekunden. Bland det läckraste jag sett ändå. http://www.youtube.com/watch?v=31QQ1gNpAaY...feature=related Mer Mont Montgomery han sjunger lika bra med, svinbra band också. Tre man räcker längre än tio http://www.youtube.com/watch?v=6TcoWBxphoA Redigerat 15 januari 2009 av Guitar Nilsson
Guitar Nilsson Postat 15 januari 2009 Trådstartare Postat 15 januari 2009 Snyggt men skittråkigt lol! Ja, det är nåt som fattas bland all teknik. Fast imponerande ändå. Undrar hur han får elgitarrljudet?
sixties Postat 15 januari 2009 Postat 15 januari 2009 Inte är han som Jimi, det är ingen om de så spelar en miljon toner i sekunden. Bland det läckraste jag sett ändå. Jimi hade känsla, låten var viktigare än tekniken, därför spelade han inte miljoner toner i sekunden. det många gitarrister inte fattar är att "less is more".
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.