Azeem Postat 8 januari 2009 Postat 8 januari 2009 Jag spelar i ett pop-band och har alltså skaffat min första egna synth. Det är en JV-1080 i rackformat. Jag har ett par korta frågor; 1.Jag skulle vilja ha hjälp med hur jag kan styra den från min CME ufs, hur jag kan få rattar, sliders och knappar (På CME) att styra det jag vill. 2. Hur kan jag editera ljud med datorn för användning i min 1080 eller finns det något lättare sätt att samla alla smör-och-bröd ljud någonstans så jag kan byta snabbt? Tack på förhand!
Analogfreak (oregistrerad) Postat 8 januari 2009 Postat 8 januari 2009 Byta ljud sker med [program change data] och ändring av inställningar med [control change data] Ljuden ligger i banker som har adresser (MSB och LSB) mellan 0-127. Om det inte finns färdiga templates så måste du veta adresserna för att recalla det ljud du vill åt. Annars kan du ju alltid bläddra genom ljuden inkl GM-banken.
ake Postat 8 januari 2009 Postat 8 januari 2009 (redigerat) Förr fanns det en mjukvara som emagic (De som gjorde logic innan de blev uppköpta) gjorde som hette sounddiver som kunde användas för att editera jv-synthar från datorn. Iaf jv1010 gick. Fast jag minns det som lite knepigt. Åke Redigerat 8 januari 2009 av ake
Azeem Postat 8 januari 2009 Trådstartare Postat 8 januari 2009 Jag håller på att få tag i manualen nu men hur kommer jag till [program change data] och [control change data]? Känner Rolandburken igen rattar och sliders på CME ?
ake Postat 8 januari 2009 Postat 8 januari 2009 (redigerat) Jag håller på att få tag i manualen nu men hur kommer jag till [program change data] och [control change data]? Känner Rolandburken igen rattar och sliders på CME ? Midikommandona för jv står i manualen. 🙂 Jag har inte riktigt koll på vad CME är men du får programmera den så att den skickar rätt. Om du inte hittar nån på nätet som redan gjort något liknande. Det är i detta läge man uppskattar mjukvarusynthar med learnfunktion. 😄 Åke Redigerat 8 januari 2009 av ake
Sjodahl Postat 9 januari 2009 Postat 9 januari 2009 Piano 03 🙂 http://www.speedyshare.com/465838130.html
Azeem Postat 9 januari 2009 Trådstartare Postat 9 januari 2009 Flera frågor; 1.Hur gör jag för att kunna sustain'a ett ljud samtidigt som jag byter till ett annat? 2.Finns det någon lätt guide för totala nybörjare om hur man styr jv-1080 med ett midiklaviatur (Byta patcher och volym osv)?
cborg Postat 9 januari 2009 Postat 9 januari 2009 1.Hur gör jag för att kunna sustain'a ett ljud samtidigt som jag byter till ett annat? Du kan säkert lägga säkert upp en/ett performance med de ljud du vill använda på varsin midikanal och sedan mitt i sustainet byta midikanal på huvudklaviaturet. 2.Finns det någon lätt guide för totala nybörjare om hur man styr jv-1080 med ett midiklaviatur (Byta patcher och volym osv)? Det vete fasen men det brukar stå i respektive manual. Lite snabbt. För att byta till ett ljud i samma bank behövs "Program Change" och sen värde 0-127 (eller 1 -128 beroende på vad din controller keyboard börjar på). Att byta till ett ljud i annan bank görs genom att först skicka "Control Change" 0 dvs <Bank Select - MSB> med värde från 0-127 och sedan " Control Change" 32 dvs <Bank Select - LSB> med värde 0-127 och därefter "Program Change" igen. Du måste läsa i manualerna hur detta görs eller programmeras in och du kan kolla efter benämningarna jag använde ovan. För att ändra volym används nästan alltid "Control Message" 7 som då är <Volume> med värde 0-127. Klicka här när du vill läsa lite mer.
Polder Postat 9 januari 2009 Postat 9 januari 2009 ftp://ftp.roland.co.uk/productsupport/Manuals/JV-1080_OM.pdf Här är manualen till burken. På sida 105 hittar du midicontroll datan. Lycka till!
Azeem Postat 10 januari 2009 Trådstartare Postat 10 januari 2009 Jag får ursäkta, jag har nog verkat kunnigare än jag är. Det känns som att det inte finns "läromedel som sammankopplar mig (Den totala nybörjaren) med den ni pratar om. Jag har problem med undermenyer och hittar inte var jag ska mata in controllerns data.
ake Postat 10 januari 2009 Postat 10 januari 2009 Jag vet inget om CME men det kan vara värt att kolla om CME klav har nån färdig inställning för JV-synthar. Åke
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.