Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag har länge varit omåttligt trött på alla välpolerade samplingar av fina flyglar och plastigt modellerade pianon.

Jag föredrar mustiga stående pianon med lite karaktär. Så för en tid sen gav jag mig ut på jakt efter just ett sådant samplingsbibliotek och hittade ett som jag vart dödsförälskad i.

Schimmel Braunschweig Upright Piano

Den enda nackdelen är att den bara finns för EXS24. Men jag tycker inte den borde vara omöjlig att konvertera till andra samplers (har inte testat än).

Matt säger att han inte lagt ner någon energi på att konvertera eftersom den säljer för dåligt.

Så jag tänkte jag skulle göra lite reklam för den och hoppas på att den säljer lite bättre. Tycker den låter så vackert att den förtjänar mer uppmärksamhet.

Annons
Postat

Inte dumt alls. Skönt med instrument samplingar som har personligt karaktär.

500 kr för pianot.

Postat

Ja - de flesta pianon man hittar, är flygel - och det kan helt klart bli overkill i vissa lägen.

Nordic Upright från Precisionsounds är kanske också intressant? Det finns i olika format och är också lagom billigt. 😛

Vidare finns det två varianter från Sampletekk; Vertikal och Rain piano - båda finns i olika format.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.