Hellpig Postat 18 december 2006 Postat 18 december 2006 OK, så jag är lite förvirrad. Plockat in min gamla stereo för att kunna köra lyssning i en vanlig stereo vid mix och så, tänkte jag. FW410 har ju fyra stereo-outs, med vanliga bananplugg. Men det finns även något som beskrivs som; S/PDIF digital input and output on coaxial RCA connectors Jaha, det är grekiska för mig. Innebär det att dessa kontakter kan vara vanliga phonokontakter som man använder i en vanlig stereo? Det vore så klart enklare för mig att skaffa en sladd med phono i ena ändan och bananplugg i andra... men jag ger mig f.. på ingen av butikerna här i stan har såna hemma. Åtminstone inga av de som har webbsidor. Och jag har en phono-phono hemma. Tror jag. 😳
henning Postat 18 december 2006 Postat 18 december 2006 Nope. S/PDIF är ju ett digitalt format, medans du har vanligt analogt i din stereo. Se Wikipedia Tror det enklaste för dig är att skaffa adaptrar. /H.
Hellpig Postat 18 december 2006 Trådstartare Postat 18 december 2006 OK, jag tänkte väl som så att RCA/phono är samma men det är det inte då alltså. Tack för svaret!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.