Jump to content
Annons

Recommended Posts

Posted

Hej kan någon förklra vad det är`? Virtual Instrument? Är det rikiga ljud eller midi eller vad?

Och om jag ska använda en plugin typ med förstärkare eller reverb eller nåt , ska jag spela in cleant då eller hur funkar det? Typ jag har reverb när ja spelar in och så vill ja har mer så jag reverbar med en plugin i cubase å så blir det 2 olika reverb o grötigt låter det som.

aja nån kansek har tid o förklara

Annons
Posted

Hitta detta från http://www.majken.se/cubase/

VST

Står för Virtual System Technology och är Steinbergs egna format för plugin effekter som t.ex. reverb och kompressorer.

VSTi

Står för Virtual System Technology Instrument och är Steinbergs egna format för plugin instrument som t.ex. orglar, synthar och trummaskiner.

Posted

VSTi heter det, till att börja med (glöm inte det lilla i:et...). 😎

VST hette nämligen tidigare versioner av Cubase - och tekniken som ingår i Cubase heter också VST (Virtual Studio Technology) - så för att vara säker på att alla förstår vad du frågar efter, så använd det lilla i:et, som markerar att det står för VST-instrument.

Ett VSTi är en virtuell ljudmodul som skapar ljud genom att generera ljud med diverse uträkningar eller genom att spela upp samplingar - eller båda delar.

På samma sätt som en extern synt, så styrs ett VSTi med midisignaler. En viktig skillnad när det gäller hanteringen, är att ett VSTi följer med när du gör en mixdown i datorn, medan du alltid måste spela in en extern synts ljud på audiospår för att kunna få med ljudet i mixen.

Jag spelar alltid in rent och lägger effekter först vid slutmix - men om du har ett kanonljud från din gitarrstärkare redan vid inspelningen, så kan det vara bättre att låte det ligga kvar till mixen. Att lägga för mycket av två reverb blir grötigt, som du har märkt. Fundera först över vad du vill ha för sound och kolla om det rentav blir bättre att spela in utan reverb, så att du effektlägger din gitarr tillsammans med allt annat. Du får då också avgöra om du tycker att reverben du har som plugins gör ett tillräckligt bra jobb för det du är ute efter, eller om det blir bättre med reverbet i din stärkare... Oftast en smaksak, så det är svårt att ge något definitivt besked om hur du SKA göra...

Posted
VSTi heter det, till att börja med (glöm inte det lilla i:et...). 😎

VST hette nämligen tidigare versioner av Cubase - och tekniken som ingår i Cubase heter också VST (Virtual Studio Technology) - så för att vara säker på att alla förstår vad du frågar efter, så använd det lilla i:et, som markerar att det står för VST-instrument

Nämen lilla Claes nu missade du allt nåt 🙂

Han skrev visst VSTi ... kolla nogrannare så får du se 🙂

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.