Nosferatox Postat 17 juli 2005 Postat 17 juli 2005 Håller på och grejjar hemmastudio, men behöver tips på vad jag ska ha för saker för att kunna spela in gitarr, bas och liknande. Arbetar gärna med datorn och kan ljudteknik och sådant. vilka grejjer är okej att köra med?
sixties Postat 18 juli 2005 Postat 18 juli 2005 (redigerat) Vad har du råd med? det finns mycket som är ok, vill du börja med det billigaste eller satsa på lite bättre grejer på en gång? det är lättare att svara om du skriver lite mer om vad du tänkt dig. 🙂 sök på hemma studio, ljudkort mm. så hittar du säkert många trådar om ämnet. Redigerat 18 juli 2005 av sixties
trombonisten Postat 18 juli 2005 Postat 18 juli 2005 Det här behöver du troligen. 1) En mikrofon med mikrofonstativ, hållare och sladd. 2) Ett puffskydd att ha framför mikrofonen när du sjunger. 3) En mikrofonförstärkare. Kan vara inbyggd i ljudkortet. 4) Ett ljudkort till din dator. 5) Ett program till din dator. Ibland kommer det ett program med ljudkortet som du kan använda till att börja med. 6) En tillräckligt bra dator. En 300MHZ med 64Meg minne, ingen ide. 7) Hörlurar att lyssna i. 8) Högtalare att lyssna i. 9) CD-brännare till datorn, kanske redan inbyggd. Vad som också är bra att titta på är ljudformningen av rummet du spelar in i. Bra mikrofoner tar upp precis allt. Så låter det burk i ditt rum med massor av störande ljud, räkna med att det hörs. Använd madrasser eller tjocka täcken att skärma av med. Nu har du listan. Nu är det bara frågan vad det får kosta. Varje rad ovan finns från budgetvariant till proffsvariant och skiljer enormt i pris. Här är några förslag dock. 1) miken. En variant att titta på är Studio Projects B1. Knappt 1.000:-. Men leta lite på forumet här så får du fler tips. 2) puffskyddet kan du bygga själv av en nylonstrumpa och ståltråd, eller köpa. 3) se 4. 4) Ljudkort i lågprisklassen finns det en lista på i tidningen studio. Du kan leta här på forumet också. 5) Det vanligaste programmet bland nybörjare är nog Cubase i någon av de minsta versionerna (den största kostar sådär 7.000:- för bara programmet). Leta hör på forumet så får du nog tips. 7) Hörlurar är bra att ha. Skall du ha dem för att göra sångpålägg i efterhand så skall de vara slutna, dvs det får inte läcka ut för mycket ljud (lite gör inget). Det är en bra ide att gå upp lite i nivå ovanför de vanligaste hobbymodellerna. 8) Man måste lyssna på det man gör i ett par bra högtalare. Kanske kan du använda stereon i vardagsrummet till att börja med, men rätt snart vill du ha högtalare i din "studio" också. Titta runt på forumet här så får du förslag. Allmänt sett, läs på en massa men tro inte på allt du läser. Och köp gärna lite bättre saker begagnade än de billigaste nya. Det brukar löna sig. Välkommen in i studion. Det är en himla kul hobby. Gunnar.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.