red_house_painter Postat 2 juni 2005 Postat 2 juni 2005 Fel forum jag vet... Inte ens ett köpesplank.. Jag vet!! Men var fan ska jag annars få tag på en Fender Vibrolux eller en '65 Deluxe om man inte frågar personer eller bekanta? Kan tänka mig andra Fenderstärkare med tremolo. Kom med tips på vad ni har! Behöver ha en ny combo snarast då min första rigg är för stor och tung! Hjälp mig hitta en bra stärkare nu! Finns det några av era bekanta som kanske vill bli av med någon?
Musiker Postat 2 juni 2005 Postat 2 juni 2005 Kolla efter Music Man. De är billigare än Fenderstärkare men lika bra eftersom märket är en "efterföljare" till Fender eller hur man nu ska uttrycka sig... (om jag inte minns fel). Dock har de (tror jag) ingen inbyggd dist, så antingen får man köra med distpedal eller så får man leta efter en moddad (finns ganska gott om sådana) där man satt in rör för att dista i försteget med. Hoppas det gav någon hjälp!
red_house_painter Postat 2 juni 2005 Trådstartare Postat 2 juni 2005 Hej! Jo jag har spelat på dem men gillar dem inte till det jag ska göra. PLus att det inte är riktiga rörstärkare. Bara hybrid. Den enda bra dom har gjort är deras 4X10 och för samma epngar får man iallafall en Fender Deluxe. Dock inte den jag vill ha.. Vill ha reissuen från '65 med rörtremolo. Tack ändå för tipset!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.