Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

Hej på er forumister!

Har spelat in en av mina äldre låtar på nytt. Lite annorlunda i sin framtoning. Både soft pop och element av funk och rock finns med. Hur låter framförandet, arr och mix i era nyvaxade öron? 👂 Till min hjälp har jag Ulf Lundmark på trummor. I övrigt gör jag allt själv.
EDIT! : 
NY MIX efter alla era tips:

EDIT 2: Ändrat ytterligare!

 

Redigerat av slejnard
Femte mixen
  • Gilla 2
Annons
Postat

Låter snyggt, live inspelnings känslan är där klockrent och balanserat i mina öron. Men vill du som vanligt att det skall låta "skiva"?

Obs jag lyssnar i ipad trådlurar första vändan. 
 

Det enda som jag inte gillar är basen i introt som låter lite monoton och backar liksom inte upp den sektionen. Men tycke och smak.

Postat

Tack Discipuli! Jag vill att det ska låta så välproducerat som möjligt. Inte som en replokal. Efter de förutsättningar jag har. Sen finns ju säkert känslan av live ändå då det är levande och organiskt framfört. 

Basen kommer in med trummorna och jag provade att spela annorlunda men valde att hålla den entonig så att de andra harmonierna bär fram mer. Den blir desto mer snirklig när sången kommer in. 
Tack för lyssning och feedback! 

  • Gilla 1
Postat

En "skiva" mixning är nog nästan synd på så organiskt material. 
Men kanske man bara kan prova med något mixbuss kompressor glue lite mer hårdhänt. Var landar man då? Plattar man till det för mycket?

 

Jag tänker nästan att man har två versioner. Denna som milt mastrad.
Den gillar jag.
 

Sen en ny mix med skiva typ mix, skär ut mer lager, luft i mixen, som har ett annat mer stackat radio sound och låter mer som så många gör, inte alls så som inspelningen gjordes/ lät. Vanilla.

  • Gilla 1
Postat

Håller med om nån slags mixbus kompressor på hela härligheten men inte så mycket. Bara så det limmar ihop det hela lite bättre. 

Ratio 2 Attack 30 Release 10 och Gain Reduction runt -2 dB 

Något sådant! 

  • Gilla 2
Postat

Du har ett signum som man känner igen. Detta gäller både arr, mix och framförande. Jag gillar den 70-tals-inspirerade livekänslan i dina mixar. Behåll den tycker jag. Behövs som kontrast till mycket "superihoplimmade-automatiserade"-produktioner idag (för att inte tala om AI-produktioner...).

Jag tror inspelningen av trummorna lägger grunden för detta sound. Lite mer kompression på masterbussen kan säkert slipa av en del av "live"-känslan.

Något jag reagerade på är basen som är lite tunn på sina ställen. Speciellt när den är uppe i den högre registren och vandrar.

  • Tack! 1
Postat

Tycker det låter organiskt och bra, man ska nog vara försiktig att göra för mkt här utan försöka behålla det naturliga.  låter snyggt, bra jobbat 

  • Tack! 1
Postat
2 timmar sedan sa CmMusic:

Tycker det låter organiskt och bra, man ska nog vara försiktig att göra för mkt här utan försöka behålla det naturliga.  låter snyggt, bra jobbat 

Tack så mycket CmMusic! Lite nyfiken fråga. Vilken version lyssnade du på? Den på SoundCloud är lite mer processad och basig. Inte mycket men tror jag behållt dynamiken. 

Postat

Hej! 
Bra låt!👍 bra ljud(mixning)over all,

Dock ligger sången på nåt märkligt sätt lite för högt i volym i mix, så den smälter inte in utan känns som den är inspelad ”utanpå”. Detta stör och drar ner intrycket. 

Lägg lite kärlek på att få till sång ljudet och så kommer det bli supersmaskens!

 

  • Tack! 1
Postat

Första gången refrängen kom undrade jag lite vad som hände och när den kom andra vändan fattade jag grejen. Gillar att det känns på riktigt och framförallt refrängen och slutet. En låt man kommer ihåg och inte låter som allt annat. Masterbussar och annat tekniskt överlåter jag åt andra😅 Bra låt!👍

  • Tack! 1
Postat
On 2026-02-19 at 10:06 sa Richie76:

Första gången refrängen kom undrade jag lite vad som hände och när den kom andra vändan fattade jag grejen. Gillar att det känns på riktigt och framförallt refrängen och slutet. En låt man kommer ihåg och inte låter som allt annat. Masterbussar och annat tekniskt överlåter jag åt andra😅 Bra låt!👍

Tack Richie! Ja den tar en lite annorlunda och oväntad vändning till refrängen. Vad kul att du tycker om den! 

Postat

Härlig låt, tycker mixen låter riktigt bra!

Tycker low-end på bastrumman blir lite väl intensiv. Personligen så skulle jag nog dra ner den en del runt 40-60Hz och dra upp lite runt 100Hz för lite behagligare punch. 

Beroende på hur trummorna är inspelade eller om det är ett plugin, men jag skulle personligen minska lite på rumsmick eller rumsreverb. Men det är bara smaksak 🙂

Annars tycker jag det låter klockrent!

  • Tack! 1
Postat (redigerat)

Tack jeffaklumpen! Antar att du lyssnat på SoundCloud. Ja den är på tok för basig. Ska ses över. Ska även kolla rumsreverbet. Det är riktiga trummor. Tack för synpunkterna 😊👍

Redigerat av slejnard
  • Gilla 1
Postat

Jag tycker att bastrumman ligger störigt högt. Sången kan sänkas pyttelite. Sen känns det som det ligger mycket och krigar 300-500 hz. tror sången hade tjänat på att ta bort lite body så den sjunker in bättre i mixen.

Sen ett trick jag såg Streaky använde vid för torra mixar var reverb på masterregeln. Har testat på en låt och det funkade kalas. Det om man får en färdig fil för mastring men det funkar nog bra även på masterbussen i en mix. Alltså ett rum man lägger till 5-7% max, rummet kan vara typ Studio eller liknande och inte typ katedral. Det ger känslan av att allt spelas i samma rum.

Som vanligt min personliga åsikt och jag kan ju ha fel 😉

  • Tack! 1
Postat

Gissar att du har lurar eller mindre monitorer. Bastrumman som någon sa är överväldigande. Den tar för mycket plats. Den stör intrycket av låten och borde döda bilstereon rätt effektivt om du drar på lite 😉

Denna genren (Indiepop) kan ju ha lite lajviga trummor och behöver inte ha rockbaskagge utan lite mer diskret. Snygg basgång, den ger liv i låten.

  • Tack! 1

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.