BurninSven (oregistrerad) Postat 7 april 2013 Postat 7 april 2013 Frugan har MS och därmed ganska svårt att hantera en dator på grund av det. Hon har arbetat med datorer när hon jobbade (men i äldre program) så hon är inte helt nybörjare. Jag hittade en scratchpad billigt och slog till för jag tänkte den där måste ju funka för henne men tji fick jag. Oavsett hur jag ställer in och justerar saker och ting under osets olika inställningar som ska göra det lättare för den handikappade så blir det inte speciellt mycket lättare ändå. Finns det nåt som funkar eller är det bara vi friska som tror att det ska funka för att det ser ut så. Det handlar alltså om att kunna sköta en dator och typ betala räkningar och sånt, inte om eventuella manicker som kan användas i ett program eller till en grej. Dvs nåt som på riktigt gör en dator tillgänglig för alla.
everlastingrecords Postat 7 april 2013 Postat 7 april 2013 Nu är jag inte helt insatt i hur det funkar men jag antar att tex röststyrning skulle kunna vara till hjälp?
JohnRick Postat 7 april 2013 Postat 7 april 2013 Dragon naturally speaking gör ju röststyrningsprogram, men hur inlärningskurvan etc. är låter jag vara osagt: http://www.nuance.com/dragon/index.htm http://www.nuance.co.uk/for-individuals/by-solution/accessibility/index.htm
skonare Postat 7 april 2013 Postat 7 april 2013 (redigerat) Kolla med hjälpmedelcentralen om märket Tobi. Ett svenskt företag som bygger datorer med ögonstyrning, eller ögonstyrningsenheter som man fäster lätt under sin egen skäm. Har stött på den ett gäng gånger och verkar fungera riktigt bra. http://www.tobii.com...-kommunikation/ Redigerat 7 april 2013 av skonare
BurninSven (oregistrerad) Postat 7 april 2013 Postat 7 april 2013 Tack för bra info ska kolla upp det.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.