Jump to content
Annons

Jonatan Lundin

Medlem
  • Antal inlägg

    268
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    12

Allt postat av Jonatan Lundin

  1. Har Thomann rekommenderat att du ska köra med en Fethead mellan micken o audient-ljudkortet (vilket låter märkligt)? Ljudkortet ska förstärka micksignalen till linjespänningsnivå, viket i professionella studior (din hemstudio medräknad) är +4dBu (~1,228 V RMS). Ljudkortet omvandlar oxå den analoga spänningen till digital signal, där +4dBu-nivån mappar till -18 dbFS RMS (obs-ej peaknivå) (enligt EBU R68), eller -20dbFS (SMPTE). Audient id14 mk II har en inbyggd mic-preamp så du ska inte behöva köpa en till (som Fethead). Den inbyggda preampen i iD14 MKII ger upp till 58 dB gain. Mickförstärkaren i Audient-kortet verkar alltså kunna förstärka till +4dBu. Fethead kräver fantommatning, och ger ej fantommatning. Så vill du i framtiden använda en kondensatormick som behöver 48V, kan du ej använda Fethead. Köp micken du vill ha och prova med det ljudkort du har. Du ska inte behöva fundera på linjenivåer mm med ditt ljudkort. Koppla ihop och vrid upp mickförstärkaren på ljudkortet så att mätaren i ditt DAW för signalen från micken ligger runt -20 och -14 dbFS på inputkanalen (exakt vilken referensnivå beror väl på vilken standard ditt DAW är konfigurerat för - ebu/smpte mm). Detta säger jag utan erfarenhet av Audient, Fethead eller Shure-mickar.
  2. Jag tycker mig höra att sången är mer ihoplimmad med resten nu (lyssnar nu på reverbet, och det i Iphone). Allt känns som de finnes i samma rum Bra! Kanske lite mycket reverb på sången på vers o brygga (för min smak). Jag skulle automatisera reverb o sänka det några dB, och behåller nivån på ref, för att få en liten kontrast o effekthöjare när refrängen kommer. Kanske samma sak med gitarrerna? Men en kanonlåt!
  3. Ja intressant. Eller så stänger du av reverbet på neural dspn och skickar (send) alla gitarrer till en reverb-buss. Om man ska ha olika pre-delay för sång o instrument, men samma reverb, behöver du sätta upp två reverb-bussar med likadan reverb-plugg, där enda skillnaden är pre-delayet. Blir spännande att höra vad detta blir!
  4. Ett knep för att limma ihop allt är ju att använda samma reverb för sång o instrument, men ha olika pre-delay till early reflections för sång o instrument. Sångaren står normalt framför instrumenten. Då når den torra signalen fram fortare till lyssnaren än early, än jämfört med instrumenten, där den torra nästan anländer vid samma tidpunkt som early. Detta gäller speciellt vid större rum där lyssnaren står nära sångaren. Därför ska man väl ha längre pre-delay på sången (typ 30-50ms beroende på rumsstorlek) jämfört med instrumenten.
  5. Nu har jag hört om ditt norrbotten och jag tycker den verkar vara norrtoppen! Mycket härligt tung-gung när black sabbath möter led zeppelin m pugh på sång. Det jag spontant reagerade på i en första lyssning i en Iphone är sången i mixen. Sången låter lite som att den ligger ovanpå instrumenten, och inte som en del av dem. Jag tycker mig höra att detta kan bero på att sången har ett annat reverb (mer ER och kortare svans) än instrumenten? Det låter som sångaren står i ett litet rum med hårda väggar, medan instrumentalisterna står i ett större rum som är dämpat?
  6. Håller med slejnard om låt o framförande (samt murrig gitarr 😁). Sången kanon, men inandningarna blir påtagliga på en del ställen på brygga o refräng (antar att detta beror på kompressorerna när de minskar det dynamiska omfånget). Prova att sänka dessa andningarna ett par elefantben.
  7. Det här är jäkligt bra. Green day… Jämför jag med just green day, reagerade jag på är att virveln låter dov samt att jag vill hör hihaten mer. Klicket för kicken kanske skulle upp lite (runt 3 khz?). Jag skulle prova att lyfta drum room ett par db, så att hihaten kommer fram. Gärna en high shelf som lyfter ett par db från 5khz. Jag skulle också prova att skicka virveln till ett nytt spår för att öka high end. Skär bort botten och sedan kör t ex en Pulteq EQP-1A som kan göra ett bra jobb för high end. Sätt high frequency på 5 och boosta lite. (Lyssnar i ett par hyfsade jbl-lurar.) Men detta är detaljer. Skitbra jobbat!
  8. Bra låt som förtjänar bättre gitarrljud. Gitarren låter inte bra i mina öron. Alldeles för mycket low mid (runt grundtonerna kanske) för min smak. Och ingen botten och ingen topp. Jag jämför nu m wild world med Mr.Big. Det låter som att du har med rumsklang (early reflections) i inspelningen som förstärks med kompressionen. Låter som att du har dubbat gitarren o panorerat L/R (eller spelat in i stereo, alt kört med delay?). Detta gör att gitarren blir grötig o mid-rangig. Jag skulle lägga på en dynamisk eq med snabb attack som får jobba ganska hårt runt, säg 200-500Hz, med sänkning på säkert minst 5-6dB. Men frågan är hur mycket detta hjälper. Jag finner att inspelning av akustisk gitarr är en av de största utmaningarna för hemstudiorävar; speciellt då gitarr är ett ljudstarkt instrument som ska spelas in i små rum med dålig akustik.
  9. Cubase har en inbyggd funktion ”plugin manager” som listar alla installerade pluggar, likt pluginfo som beskrivs här. Mycket användbar för administration. I plugin manager kan man t ex se alla installerade plugins. Du får en översikt över alla VST2- och VST3-plugins som Cubase har hittat på datorn. Organisera plugins i samlingar (collections) Du kan skapa egna kategorier eller samlingar av plugins (t.ex. “Favoriter”, “Mastering”, “Trummor”) för att snabbare hitta det du vill använda. Sortera och filtrera plugins Du kan sortera efter namn, tillverkare, typ (effekt/instrument), VST-version, etc. Se plugin-detaljer Cubase visar information om varje plugin, som tillverkare, format (VST2/VST3), version, och filväg på hårddisken. Hantera plugin-sökvägar Du kan lägga till, ta bort eller ändra vilka mappar Cubase söker igenom för att hitta VST-plugins. Det är särskilt viktigt för VST2, där du manuellt måste peka ut rätt mapp. Inaktivera eller svartlista plugins Om en plugin kraschar eller beter sig instabilt kan du blockera den från att laddas i Cubase. Vissa plugins kan också automatiskt hamna på en “blacklist” om de inte fungerar korrekt. Skanna efter nya plugins Du kan manuellt trigga en ny genomsökning av alla VST-mappar för att hitta nya eller uppdaterade plugins.
  10. Inte ännu. Jag håller på med sju-åtta låtar som jag tänkte släppa som fullängdare inom kort ("inom kort" har jag sagt länge nu...😬).
  11. Tack @toniced Ska kolla över eqn på sologitarren en sväng till.
  12. Låter kanon överlag. Det enda jag reagerade på är harmonin vid ackordbyte ett (andra svängen med "na-nana-na...). Det låter disharmoniskt; kanske basen ska ta en annan ton?
  13. Definitivt en början på en låt. Spontant tänker jag på bakgrundsmusik till voice-over i en produktsäljvideo. Positiv och framåtblickande? Syntpaden på sidorna låter lite skum. Vad är det för effekt du lagt på dessa (de pumpar)?
  14. Bra låt, mix osv som vanligt. Kanske att sången är lite låg och skulle upp något. Bakgrundskören låter lite otajt i förhållande till lead. Kan det vara så att dry-signalen inte hörs, och då rumsklangen (ER, eller svansen) har en pre-delay blir effekten att kören har ett delay?
  15. Tack för synpunkterna @Håkan Ström! Du har rätt i att sången ska upp lite och körerna ner lite. Sänker jag instrumenten så blir trummor och bas för dominerande. Ska dock se över kaggen som har lite för mycket sub. Jag har en del kompressorer på master-kanalen som jobbar väääldigt lite. Bl.a. SSL-busskomp och fairchild 670. Dessa har normalt slö attack och release som synkar med tempot (i alla fall releasen).
  16. Vad bra att du tycker denna låten är komplett @Richie76! Och att Josefina är din favorit (så heter låten). Ska kolla på de vassa frekvenserna o se om de går att tämja lite mer.
  17. Tack för toppbetyget @Flizzaff! Kul att du gillar trummorna.
  18. Tack @Hans Carlsten! Jag gillar en drivande trummis a la Jon Bonham, så fills blir en utmaning. Nu var jag lite lat och återanvände samma fills på en del ställen. Ska se över detta. Kanon att du hörde detta.
  19. Tack @slejnard! Jo, de höga frekvenserna är boostade lite. Ska kolla på dessa!
  20. Distade fuzz-basen gillar jag! Bra gung i låten: helt klart Black Sabbath-vibbar. För att få ut gurorna mer på sidorna är ett trick att boosta en viss frekvens på enda sidan, som skärs på den motsatta sidan. Dvs, boosta t ex 4 dB runt 900 Hz på höger gura, och skär 4 dB 900Hz på vänstra. Boosta 4 dB 3kHz på vänstra guran och skär 4dB på högra. Alternativet är ju att köra med olika gitarrer och/eller förstärkare på respektive sida.
  21. Ja precis. Att EQ:a det instrumentala spåret för att få in vocals, blir granska grovt. När du skär i vissa delar du vill skära (eller boosta), riskerar du samtidigt att skära i delar du inte vill ska skäras (eller boostas).
  22. Man spar säkert resurser med detta tillvägagångssätt. Min bild är att det vanliga är att man har vocals som ett/flera spår precis som alla andra instrument. Dvs vocals går till master-bussen tillsammans med allt annat. Jag gör så här vad gäller vocals och instrument: Jag kör mycket med bussar och VCA-reglage. Detta för att ha kontroll på olika instrument-grupper i mixningen. Dvs jag bussar t ex komp-gitarrer till en buss, solo-gitarrer till en annan, och dessa två hamnar i en övergripande gitarr-buss, till vilken jag har ett VCA-reglage. Det blir många bussar och VCAer för alla instrument. Sedan kör jag trummor och bas till en huvudgrupp och alla instrument som ligger på sidorna i en annan huvudgrupp (med sina VCAer). Detta för att kunna side-chaina alla intrument med virvel och kagge. Jag bygger huvudgrupper för dry-signaler resp. effekter. Då kan jag enkelt balansera instrument mot trummor-bas, samt dry mot effekter. Samt automatisera många instrument på en gång. Dry-signaler för alla instrument hamnar till sist i en master-buss, samt alla effekt-signaler hamnar i en annan master-buss. Då kan jag t ex eq:a hel reverb-paketet. Mina vocals går inte igenom denna buss-struktur, utan vocals går direkt till master-bussen. Detta då jag vill kunna side-chaina alla instrument i master-bussen med vocals, för att dippa instrument i C så att vocals hörs. Hela tjottabalongen hamnar till sist i en super-master-kanal där jag har lite komp, eq, limiter mm. Då limmas helheten ihop.
  23. Håller med Slejnard. Limiter på mastern när alla instrument är lagda. Av nyfikenhet: Varför exporterar du det instrumentala utan sång, för att sedan skapa ett nytt projekt där du lägger sång? Vilka fördelar ser du?
  24. Som vanligt: låt mig gärna veta om ni hör något som låter dåligt/konstigt/kan förbättras i mixen, arret, texten osv. Tack på förhand! v77 Mitt hjärta blöder för dig.mp3
  25. Bra låt! Pop och country blandar sig bra. Kanske lite mycket mono för min smak. Skulle önska att få ut vissa instrument på sidorna. Sedan kanske lite mer sub i kicken; den är ju viktig för att markera rytmen.
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.