sunnyjr (oregistrerad) Postat 17 augusti 2010 Postat 17 augusti 2010 Hej! Köpte en studio precis (Mixer, Ljudkort, Keyboard, MIc etc) plus en iMac. Problemet är att iMacen har ingen firewire port och det måste man ha för att koppla in ljudkortet till datorn. Vet inte om jag måste köpa en ny eller går det att koppla in ljudkortet i mixern och sen mixern in i datorn?. Just nu kan jag höra mig själv i hörlurarna men får inget ljud in till datorn. MVH Sunny
sunnyjr (oregistrerad) Postat 17 augusti 2010 Postat 17 augusti 2010 My bad. Det finns FW men det är 800. Jag har IEEE FW 1394. Kan inte så mycket om sånt där.
Gilbert Postat 17 augusti 2010 Postat 17 augusti 2010 My bad. Det finns FW men det är 800. Jag har IEEE FW 1394. Kan inte så mycket om sånt där. Bara att köpa en kabel: FW800 (9 pin) - FW400 (6 pin).
sunnyjr (oregistrerad) Postat 17 augusti 2010 Postat 17 augusti 2010 Yes får göra det. Tack så mycket för hjälpen!
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.