Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tjena, köpte ett par nya högtalare för ett par dagar sen. Jag tänkte bara höra hur mycket ett par studio högtalare tål och hur högt man ska ha så att de håller så länge som möjligt. Jag har en förmåga att ha högt ljud men undrar om de snabbare går sönder då? Har volym-ratten vriden till ungefär mitten. Har ett par M-audio BX8a föresten.

MVH

Johan

Annons
Postat
Har volym-ratten vriden till ungefär mitten.

skulle tro dom håller halvlänge då

hur högt är högt å hur länge är länge?

svammel åsido:

du ska hitta en bra nivå att jobba i volymmässigt - brukar man rekommendera 85dB eller är det nåt annat sammanhang?

jaja säkert nån som vet

dom tål säkert i vilket fall den volym dom kan prestera - skulle tro att det snabbare blir jobbigt för dig än för högtalarna om du inte är hörselskadad

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.