hajhaj Postat 9 december 2008 Postat 9 december 2008 hej! jag undrar om man kan och isåfall hur man gör för att ändra om i keymapen i addictive drums.. jag tycker tex det är lite krångligt att spela eftersom crash-sitter lite långt borta från virvel och kagge. mycket tacksam för svar. ha en fin kväll.
Stonerbox Postat 9 december 2008 Postat 9 december 2008 Vilket program sitter du i? Jag hittade något om att Cubase och Logic kunde ändar knapparnas inriktning. Kolla här: http://www.xlnaudio.com/forum/viewtopic.ph...ighlight=keymap Lycka till!
hajhaj Postat 9 december 2008 Trådstartare Postat 9 december 2008 Vilket program sitter du i? Jag hittade något om att Cubase och Logic kunde ändar knapparnas inriktning. Kolla här: http://www.xlnaudio.com/forum/viewtopic.ph...ighlight=keymap Lycka till! Sitter i Logic Express. Ska kolla upp den där tråden.. det står dock att "In Logic, you can transpose the whole track (including incoming MIDI) so that you can shift the whole keymap a couple of steps up or down." Det lär inte räcka eftersom kaggen redan sitter längst till vänster. Om jag då ska dra ner hela keymapen så att pukorna (som sitter i oktav 2) kommer ner till oktav 1, så kommer ju således kaggen att åka ner till Oktav -1 om du förstår 😄 Störig grej.. Känns konstigt att gå och köpa en klaviatur med fler tangenter bara för detta ändamål, det borde ju vara en självklar funktion att man kan sätta upp själv på vilka tangenter man vill ha vilka ljud, som tillexempel i dataspel då man kan välja om man vill hoppa med space eller alt.. det vore ju skumt om det var diktatoriskt samma knappar för alla...
MrBluesman Postat 10 december 2008 Postat 10 december 2008 (redigerat) Detta har jag också undrat över då jag vill köra med mitt digitalset... Känns ju inte så himla ballt att hihaten blir koklocka och riden blir hihat osv... Hur gör man för att ändra midi-tonerna till andra trummor? Kan man göra en egen keymap i Addictive Drums? Eller routa om midisignalerna i Logic? Går det att bara "assigna" olika toner till olika trummor? Redigerat 10 december 2008 av MrBluesman
ClaesP Postat 10 december 2008 Postat 10 december 2008 Ni kan ju pröva den Logic Drum Map som finns på XLN Audios sida. Finns instruktioner i .zip-filen. http://www.xlnaudio.com/downloads/drummaps...mmap-logic8.zip
Stonerbox Postat 10 december 2008 Postat 10 december 2008 Vilket program sitter du i? Jag hittade något om att Cubase och Logic kunde ändar knapparnas inriktning. Kolla här: http://www.xlnaudio.com/forum/viewtopic.ph...ighlight=keymap Lycka till! Sitter i Logic Express. Ska kolla upp den där tråden.. det står dock att "In Logic, you can transpose the whole track (including incoming MIDI) so that you can shift the whole keymap a couple of steps up or down." Det lär inte räcka eftersom kaggen redan sitter längst till vänster. Om jag då ska dra ner hela keymapen så att pukorna (som sitter i oktav 2) kommer ner till oktav 1, så kommer ju således kaggen att åka ner till Oktav -1 om du förstår 🙂 Störig grej.. Känns konstigt att gå och köpa en klaviatur med fler tangenter bara för detta ändamål, det borde ju vara en självklar funktion att man kan sätta upp själv på vilka tangenter man vill ha vilka ljud, som tillexempel i dataspel då man kan välja om man vill hoppa med space eller alt.. det vore ju skumt om det var diktatoriskt samma knappar för alla... Oj, jag var väldigt trött igår så jag såg inte det. Sorry.
jarlo Postat 11 december 2008 Postat 11 december 2008 Hoppas att det löste sig! Hör gärna av er till support [at] xlnaudio.com nästa gång, så hjälper vi till 🙂
hajhaj Postat 12 december 2008 Trådstartare Postat 12 december 2008 Ni kan ju pröva den Logic Drum Map som finns på XLN Audios sida. Finns instruktioner i .zip-filen. http://www.xlnaudio.com/downloads/drummaps...mmap-logic8.zip aa, fick ner den där filen.. men jag som är grön och håller på att lära mig allting förstår inte hur jag ska göra med den filen "Logic8DrumMap.logic" . det står i instruktionerna att: "These are Logic arrangements with built-in GM drum maps. Just load up the arrangement and record enable the AD Map track (by selecting it in the Arrange window), and you are ready to rock!" vad jag förstår det som så är detta en vanlig logic-project-fil, dvs att det bara är att ladda upp den här filen under "open". men jag kan inte välja den här filen när jag ska loada den. när jag dubbelklickar på filen för att den ska öppnas i logic så får jag bara felmeddelande "Logic Express: Plug-in "Addictive" of type 0 - 16 not availible!" hjälp någon?
jarlo Postat 12 december 2008 Postat 12 december 2008 Ni kan ju pröva den Logic Drum Map som finns på XLN Audios sida. Finns instruktioner i .zip-filen. http://www.xlnaudio.com/downloads/drummaps...mmap-logic8.zip aa, fick ner den där filen.. men jag som är grön och håller på att lära mig allting förstår inte hur jag ska göra med den filen "Logic8DrumMap.logic" . det står i instruktionerna att: "These are Logic arrangements with built-in GM drum maps. Just load up the arrangement and record enable the AD Map track (by selecting it in the Arrange window), and you are ready to rock!" vad jag förstår det som så är detta en vanlig logic-project-fil, dvs att det bara är att ladda upp den här filen under "open". men jag kan inte välja den här filen när jag ska loada den. när jag dubbelklickar på filen för att den ska öppnas i logic så får jag bara felmeddelande "Logic Express: Plug-in "Addictive" of type 0 - 16 not availible!" hjälp någon? Ah, det är för att Multi Out-versionen av Addictive Drums är inladdat i arrangemanget. När Logic uppdaterades till version 8 så slutade Multi Out-versionen av Addictive Drums att fungera. Har man AD 1.1.1 och senaste versionen av Logic så ska det inte vara några problem. Vi rekommenderar givetvis att våra användare har den senaste versionen, men om jag inte minns fel så kan drum mapen fungera utan att uppdatera också. Prova att markera "AD Map"-spåret och ladda in en ny instans av Addictive Drums där du väljer Stereo-versionen istället.
hajhaj Postat 12 december 2008 Trådstartare Postat 12 december 2008 Ni kan ju pröva den Logic Drum Map som finns på XLN Audios sida. Finns instruktioner i .zip-filen. http://www.xlnaudio.com/downloads/drummaps...mmap-logic8.zip aa, fick ner den där filen.. men jag som är grön och håller på att lära mig allting förstår inte hur jag ska göra med den filen "Logic8DrumMap.logic" . det står i instruktionerna att: "These are Logic arrangements with built-in GM drum maps. Just load up the arrangement and record enable the AD Map track (by selecting it in the Arrange window), and you are ready to rock!" vad jag förstår det som så är detta en vanlig logic-project-fil, dvs att det bara är att ladda upp den här filen under "open". men jag kan inte välja den här filen när jag ska loada den. när jag dubbelklickar på filen för att den ska öppnas i logic så får jag bara felmeddelande "Logic Express: Plug-in "Addictive" of type 0 - 16 not availible!" hjälp någon? Ah, det är för att Multi Out-versionen av Addictive Drums är inladdat i arrangemanget. När Logic uppdaterades till version 8 så slutade Multi Out-versionen av Addictive Drums att fungera. Har man AD 1.1.1 och senaste versionen av Logic så ska det inte vara några problem. Vi rekommenderar givetvis att våra användare har den senaste versionen, men om jag inte minns fel så kan drum mapen fungera utan att uppdatera också. Prova att markera "AD Map"-spåret och ladda in en ny instans av Addictive Drums där du väljer Stereo-versionen istället. Problemet är ju bara att jag inte ens får in "AD-map"-spåret in i arrangen. Men detta bör alltså gå om jag bara uppdaterar AD?
jarlo Postat 12 december 2008 Postat 12 december 2008 Ni kan ju pröva den Logic Drum Map som finns på XLN Audios sida. Finns instruktioner i .zip-filen. http://www.xlnaudio.com/downloads/drummaps...mmap-logic8.zip aa, fick ner den där filen.. men jag som är grön och håller på att lära mig allting förstår inte hur jag ska göra med den filen "Logic8DrumMap.logic" . det står i instruktionerna att: "These are Logic arrangements with built-in GM drum maps. Just load up the arrangement and record enable the AD Map track (by selecting it in the Arrange window), and you are ready to rock!" vad jag förstår det som så är detta en vanlig logic-project-fil, dvs att det bara är att ladda upp den här filen under "open". men jag kan inte välja den här filen när jag ska loada den. när jag dubbelklickar på filen för att den ska öppnas i logic så får jag bara felmeddelande "Logic Express: Plug-in "Addictive" of type 0 - 16 not availible!" hjälp någon? Ah, det är för att Multi Out-versionen av Addictive Drums är inladdat i arrangemanget. När Logic uppdaterades till version 8 så slutade Multi Out-versionen av Addictive Drums att fungera. Har man AD 1.1.1 och senaste versionen av Logic så ska det inte vara några problem. Vi rekommenderar givetvis att våra användare har den senaste versionen, men om jag inte minns fel så kan drum mapen fungera utan att uppdatera också. Prova att markera "AD Map"-spåret och ladda in en ny instans av Addictive Drums där du väljer Stereo-versionen istället. Problemet är ju bara att jag inte ens får in "AD-map"-spåret in i arrangen. Men detta bör alltså gå om jag bara uppdaterar AD? Om du uppdaterar AD så bör felmeddelandet försvinna. Vad händer när du klickat bort felmeddelandet då?
Bassjov Postat 20 december 2008 Postat 20 december 2008 Jag har precis köpt XLN Addictive Drums Bundle och har installerat det i min mac, men får inte upp den i Protools M-powered. Den finns i mappen plugins men går inte att hitta i PT. Den finns inte heller under program så att det att starta den som standalone och aktivera den. Är det nån som kan hjälpa mig så vore jag tacksam.
jarlo Postat 21 december 2008 Postat 21 december 2008 Jag har precis köpt XLN Addictive Drums Bundle och har installerat det i min mac, men får inte upp den i Protools M-powered.Den finns i mappen plugins men går inte att hitta i PT. Den finns inte heller under program så att det att starta den som standalone och aktivera den. Är det nån som kan hjälpa mig så vore jag tacksam. Använder du ett Stereo Instrument Track? Om man kör Mono Instrument Track så dyker inte Addictive Drums upp i listan. Om det fortfarande är problem - dra iväg ett mail till support [at] xlnaudio.com så kollar jag på det på tisdag. MVH Tore
Bassjov Postat 21 december 2008 Postat 21 december 2008 Jag har precis köpt XLN Addictive Drums Bundle och har installerat det i min mac, men får inte upp den i Protools M-powered.Den finns i mappen plugins men går inte att hitta i PT. Den finns inte heller under program så att det att starta den som standalone och aktivera den. Är det nån som kan hjälpa mig så vore jag tacksam. Använder du ett Stereo Instrument Track? Om man kör Mono Instrument Track så dyker inte Addictive Drums upp i listan. Om det fortfarande är problem - dra iväg ett mail till support [at] xlnaudio.com så kollar jag på det på tisdag. MVH Tore Det var inte svårare än så alltså. Nu funkar det som det ska. Mången tack för ett mycket snabbt svar. Rock´n Roll John
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.