creel (oregistrerad) Postat 12 augusti 2008 Postat 12 augusti 2008 Vill ha som VST-plugin (endast mjukvara). Ska ha gates till allt möjligt, men främst trummor. Så ös på med tips 😄 (jag är inte nöjd med Cubases gate i VSTDynamics)
Claes Holmerup Postat 12 augusti 2008 Postat 12 augusti 2008 (redigerat) Sonalksis SV-719: PSP MixGate2 (finns enbart i deras MixPack): Redigerat 12 augusti 2008 av Claes
Filmtoken Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 +1 Sonalksis. Har de flesta av deras pluggar och de är värda varenda öre flera gånger om.
Biran Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Vill ha som VST-plugin (endast mjukvara).Ska ha gates till allt möjligt, men främst trummor. Så ös på med tips 😏 (jag är inte nöjd med Cubases gate i VSTDynamics) Kika även på expanders.. I vissa lägen klart effektivare än en gate, även på trummor..
drloop (oregistrerad) Postat 13 augusti 2008 Postat 13 augusti 2008 Vill ha som VST-plugin (endast mjukvara).Ska ha gates till allt möjligt, men främst trummor. Så ös på med tips 😉 (jag är inte nöjd med Cubases gate i VSTDynamics) Kika även på expanders.. I vissa lägen klart effektivare än en gate, även på trummor.. Kolla in floorfish, gratis gate/expander, den tycker jag är bra: http://www.digitalfishphones.com/main.php?...2&subItem=5
creel (oregistrerad) Postat 23 augusti 2008 Postat 23 augusti 2008 Vill ha som VST-plugin (endast mjukvara).Ska ha gates till allt möjligt, men främst trummor. Så ös på med tips 🙂 (jag är inte nöjd med Cubases gate i VSTDynamics) Kika även på expanders.. I vissa lägen klart effektivare än en gate, även på trummor.. Vad är en expander och hur funkar den? Tips på bra sådana då?
Elof (oregistrerad) Postat 23 augusti 2008 Postat 23 augusti 2008 Vill ha som VST-plugin (endast mjukvara).Ska ha gates till allt möjligt, men främst trummor. Så ös på med tips 🙂 (jag är inte nöjd med Cubases gate i VSTDynamics) Kika även på expanders.. I vissa lägen klart effektivare än en gate, även på trummor.. Vad är en expander och hur funkar den? Tips på bra sådana då? I princip alla gejtar går att använda som "expanders", det innebär bara att du inte gejtar bort saker till 100%, utan tex släpper igenom lite "slask" (som cymballäck när du gejtar pukor tex). Brukar låta betyligt snyggare att inte gejta bort så extremt mycket.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.