Grannen Postat 16 mars 2006 Postat 16 mars 2006 Har nyligen uppdaterat till PT 7,0. Kör Mac OS 10.4.3. Plötsligt får jag inget ljud från min synth när jag ska använda ex. NNXT i Reason. Använder jag Redrum och gör trummor där så funkar allt som vanligt. Interfacet ger utslag om att det kommer in signal när jag använder synthen (keyboardet). Däremot i mixern i Reason är det dött när jag spelar. Har gjort som jag brukar: Ex. skapat en kanal för midi, en för audio( där jag har reason) och sedan busat över till en audio inspelningskanal. Plötsligt är allt dött! Vad har hänt? Hoppas att någon förstår vad jag menar. Är kass på det tekniska då det gäller datorer (iallafall när det inte funkar). 😉 Tar tacksamt emot all hjälp! 😮
J.Westling Postat 16 mars 2006 Postat 16 mars 2006 Till att börja med så behöver du ju inte skapa ett spår för midi och ett spår audio, eftersom PT 7.0 har instrument tracks... Det är ju bara skapa ett instrument spår och lägga reason som en insert sen välja din midi keyboard som in signal och din NNXT som ut signal... Man behöver inte trycka på rec heller för att det ska låta, glöm inte volym reglen bara. Och se till att välja "show instruments" i track view menyn så komer du se allting i PT mixern längst upp.. Prova det först!! 😏
Grannen Postat 16 mars 2006 Trådstartare Postat 16 mars 2006 Menar du att det inte går att göra på det gamla sättet längre?
aolsson Postat 16 mars 2006 Postat 16 mars 2006 Menar du att det inte går att göra på det gamla sättet längre? jodå, det gamla sättet fungerar också fråga, låter det när du spelar in? syftar på "input monitor"
Grannen Postat 16 mars 2006 Trådstartare Postat 16 mars 2006 Nix, det går inte att spela in heller. Om det är ljudvågor du syftar på så syns inte dom. Alltså ingenting händer i Reason. Ingen signal går till mixern i Reason.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.