chmunken Postat 4 februari 2006 Postat 4 februari 2006 Tja! Hur kan man få ett helt vanligt tangentbord att fungera som midiklaviatur? vilket program går det att göra så i? har inte råd med en synth just nu men behöver trummor!
Cloudsurfer Postat 4 februari 2006 Postat 4 februari 2006 beror nog på vilken sequencer du använder, i fruity loops är ju redan ditt tangentbord som ett klavitur, men i andra program så har jag faktiskt inte en aning, kanske gå in i inställningarna på sequencern och sätta på nån 'keyboard shortcuts' eller nåt.
chmunken Postat 4 februari 2006 Trådstartare Postat 4 februari 2006 Vad betyder sequencer? Jag har precis börjat med inspelning/skapa musik med dator så jag kan inte så mycket. Men jag ska kolla i fruityloops först. tackar.
Cloudsurfer Postat 4 februari 2006 Postat 4 februari 2006 Vad betyder sequencer? Jag har precis börjat med inspelning/skapa musik med dator så jag kan inte så mycket. Men jag ska kolla i fruityloops först. tackar. sequencer --> ditt inspelningsprogram, som tex Fruity Loops, Cubase, Logic etc etc
osiris Postat 5 februari 2006 Postat 5 februari 2006 i Logic 7 och framåt så om man trycker på CapsLock så får man upp ett keyboard man kan spela med sitt tangentbord på...
milton Postat 6 februari 2006 Postat 6 februari 2006 Well, https://www.studio.se/index.php?showtopic=486
suedehead Postat 6 februari 2006 Postat 6 februari 2006 detta fungerar, den simulerar så att inspelningsprogramet tror att tagentbordet är en midikeyboard http://www.bome.com/midi/keyboard/
chmunken Postat 6 februari 2006 Trådstartare Postat 6 februari 2006 tack för alla svaren! jag ska prova logic. men hur kan man fylla tangentbordet/midikeyboarden med tex trum/bas-samples?
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.