sundpa Postat 27 januari 2006 Postat 27 januari 2006 (redigerat) Halloj! Ville bara kolla om någon med enkla medel kan tipsa mig om hur jag isolerar hemstudion så att det inte dunkar i resten av huset! Studion har jag i källaren så det är främst uppåt som jag vill få dämpat! Hjälper det att hänga tyg i taket eller måste det mer till...? Äggkartonger är ju inte så vackert så det hoppar jag nog över! Alla tips små som stora är välkomna! Jag har sett specialgrejjer på nån musiksajt men det verkar ju kosta skjortan! Hjälp!!! /Patrick Redigerat 27 januari 2006 av sundpa
maxmaxmax (oregistrerad) Postat 27 januari 2006 Postat 27 januari 2006 Om du ljudisolerar väggarna i rummet bättre hjälper det att minska ljudet som kommer uppåt i våningarna. Ett bra sätt är en eller flera bokhyllor - som funkar som en basfälla för låga frekvenser. Äggkartonger är en myt och hjälper inte alls mycket, strunta i det.
Mr Keys Postat 27 januari 2006 Postat 27 januari 2006 "äggkartonger" och alla andra skumgummilösningar och akustikgrejor är ju inte någon lösning direkt på spridning av ljudet till resten av huset, det är bra för akustiken i ditt rum, men inte för att ljudisolera med. En enkel sak som man bör kolla är först och främst, monitorer skall aldrig stå "dikt an" mot golv/vägg.....då är det nämligen inte bara ljudvågor som sprider sig, uten även en "mekanisk" spridning.....denna blir man ju av med lätt, tex genom att köpa "kuddar" elelr vad det nu kallas som man ställer monitorerna på, så att inte vibrationerna kan fortplanta sig mekaniskt (kallas det så?? mekaniskt?, lite osäker). Ananrs blir det nog till att bygga ett extra tak och ljudissolera mellan originaltaket och ditt extratak.....det skall nog kunna hjälpa en hel del, dock tror jag inte riktigt det hjälper fullt ut, då ljud har en jobbig förmåga att fortplanta sig genom väggar upp till resten av huset.... Men, det finns några här inne på forumet som jag tror kan ge dig ritkigt bra tips i hur man kan lösa problemet....men det innefattar troligtvis en massa byggande dock. 😳 Lycka till.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.