billeo (oregistrerad) Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 Köpte min dator från Inet i Göteborg för ett år sedan. Nu vill jag köpa 1gb ramminne till (=2GB). Jag hörde med Inet om jag var tvungen att köpa likadant som jag redan har eller om ngt måste stämma överens överhuvudtaget. De svarade att det bästa var om jag tog ur ett minne och visade upp det för dom eftersom CL värdena kunde vara olika. Men sen har jag läst på diverse sidor på nätet att det alls inte spelar roll. Det enda som står på kvittot om ramminnena är 2 X SAMSUNG 512MB PC3200 DIMM 184-PIN DDR400. Vad har ni för erfarenhet? Orkar inte riktigt plocka ur ett minne och visa det för dom. Kan man köra olika CL?
Eternal Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 Man kan köra med olika minnen. Men se bara till att du har koll på om de är ECC eller inte. Bärbara brukar oftast vara ECC. Extra tips: Om du däremot vill köra i "dual-mode" måste minnena ha samma timing och vara av samma märke och storlek. Inte alla moderkort har funktionen dual.
billeo (oregistrerad) Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 tack för svaret men: * Vad betyder och menas med ECC, och hur vet jag om mina minnen är sådana eller ej? * Vad innebär att köra DUAL och vad är fördelarna?
hegobald Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 (redigerat) Nääe.. Inet har rätt. Skaffa likadana minnen.. Samma märke spec etc.. Annars kan du få ett elände framför dig. Jag vet.. edit: Eternal va??? ECC= Error Correction Circuits.. Det är nåt man brukar ha på minnen avsedda för servers, inte laptops.. 😆 Redigerat 26 januari 2006 av hegobald
billeo (oregistrerad) Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 ok, så jag bör alltså ta ur minnena och läsa på dom vad det är för nåt? antar att all nödvändig info står på dom, eller?
DrHans Postat 26 januari 2006 Postat 26 januari 2006 Har två olika märken på minnen i båda mina datorer. har aldrig haft problem. Dock är dom på samma storlek. Alltså båda datorerna har två st minnen var i sig för att vara tydlig och inga matchar.
Tony Postat 27 januari 2006 Postat 27 januari 2006 Detta kankse är ett dumt svar med borde kanske påpekas .. Har du koll på hur många minnesplatser du har? Du har ju 2 upptagna så det kanske bara finns en över? lite dumt o handla 2 st 512:or till då .. men det har du säkert koll på ..
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.