Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Jag söker VST-instrument att ha för demoinspelning. Jag behöver ett sjyst piano och en rockig orgel. Vad har ni för tips?

Johan

Annons
kjelle05 (oregistrerad)
Postat

För piano använder jag "The Grand" från Steinberg.

För orgel "B4" from Native Instruments.

Jag är jättenöjd med båda två, särskilt orgeln är kanon!

Postat

The Grand-pluggen var bra när den kom för några år sedan, då den hade lite att konkurera med. Den verkar därav ha fått hålla kvar sitt goda rykte. Idag håller den inte alls om man är ute efter ett realistiskt flygelljud. Något som ens är i närheten av en riktigt bra flygel kommer vi inte heller att se röken av då det i princip är omöjligt att få samma blandning när flera strängar ljuder och då det finns så ofantligt många dynamik- och artikulationsmöjligheter på en riktig flygel. Däremot finns det ett par schyssta alternativ som håller hög klass.

Synthogy's Ivory, SampleTekk's The Big One och Black & White Grands, EastWest's PMI Bosendorfer 290, Steinway B-flygeln i East West's Symphonic Orchestra Silver Edition och Best Service Galaxy Steinway är exempel på samplade flyglar som funkar. Sedan finns det ett par bra försök som Native Instruments Akoustik Piano, Bardstown Boesendorfer, Art Vista's Virtual Grand Piano och Steinbergs The Grand 2. Vill du ha ett uprightpiano så har Sampletekk släppt något som heter Vertikal - The Piano Alternative.

Postat
http://www.ilio.com/synthogy/ivory/

Knäckande. Jag brukade alltid nöja mig med "ok" samplade pianon eftersom det ändå inte gick att jämföra med ett riktigt. Ivory låter som på riktigt, och med ett bra klaviatur är det som att spela på ett riktigt.

Lyssnade på en demo från hemsidan. Shit va snyggt! Det här knäckte ju både Black & White Grand...

Vill ha... 😆

Postat
http://www.ilio.com/synthogy/ivory/

Knäckande. Jag brukade alltid nöja mig med "ok" samplade pianon eftersom det ändå inte gick att jämföra med ett riktigt. Ivory låter som på riktigt, och med ett bra klaviatur är det som att spela på ett riktigt.

Lyssnade på en demo från hemsidan. Shit va snyggt! Det här knäckte ju både Black & White Grand...

Vill ha... 🙂

Ivory är bättre än vad deras demobitar visar. De skulle ha lagt ner mer jobb på att få till ett fåtal bra demos i stället för att slänga ut 30 stycken som kunde ha blivit bättre. Särskilt då de har vågat sig på att lägga ut många klassiska stycken, där de i det här fallet inte har lyckats särskilt bra med någon av dem.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.