gufv (oregistrerad) Postat 5 november 2005 Postat 5 november 2005 Många vst-instrument som battery etc. har egna key commands men dessa kommer man inte åt om man pluggar den i cubase? Finns det någon inställning för detta?
gufv (oregistrerad) Postat 9 november 2005 Postat 9 november 2005 (redigerat) har inte det här slagit någon innan? jag har tittat igenom manualen så gott jag kunnat. Redigerat 9 november 2005 av gufv
Majken Postat 9 november 2005 Postat 9 november 2005 Sällan jag använder pluggar som kräver keycommands, men är det inte bara så att instrumentet måste vara aktivt i synfältet. D.v.s. att du klicka på instrumentets panel så att den helt säkert är vald. Vill minnas att detta kan vara lite kinkigt mellanåt och att klicka på namnet på den preset som är vald har jag för mig då kan lösa problemet. /Majken
gufv (oregistrerad) Postat 9 november 2005 Postat 9 november 2005 Majken sa: Sällan jag använder pluggar som kräver keycommands, men är det inte bara så att instrumentet måste vara aktivt i synfältet. D.v.s. att du klicka på instrumentets panel så att den helt säkert är vald. Vill minnas att detta kan vara lite kinkigt mellanåt och att klicka på namnet på den preset som är vald har jag för mig då kan lösa problemet. /Majken inte i battery 2 iaf.. nåväl..
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.