Jump to content
Annons

Henric Svensson

Medlem
  • Antal inlägg

    789
  • Gick med

  • Senast inloggad

  • Dagar jag vunnit

    16

Dagen då Henric Svensson senast vann var 28 november 2024

Henric Svensson hade det mest gillade innehållet!

Rykte i communityn

190 Utmärkt

3 följare

Om Henric Svensson

  • Födelsedag 1967-01-29

Om mig

  • Kön
    Man
  • Stad/plats
    Abbekås, Sweden
  • Min utrustning
    Logic Pro X
    Mac Studio M2 Ultra 128 Ram 4 TB SDD
    2 x Samsung WiewFinity S5 34 tums skärmar
    Universal Audio Apollo x8p Heritage edition
    Genelec 8260A
    Genelec 9320A Reference Controll
    Yamaha HS-50 with subwoofer
    Ollo audio S4X
    Beyer Dynamic DT 250
    Neumann TML 103
    Shure Beta 58
    Shure SM 57
    Korg Oasys 88
    Hammond XK-3c
    Roland Integra
    Yamaha Montage
    Yamaha TRB 5 P II
    Fender Jazz Bass Elite
    Fender Telecaster 60´s Diamond anniversery
    Gretsch Electromatic
    Fender Elite Stratocaster
    Gretsch Electromatic Lap steel
    Gibson Les Paul Slash signature 2020 November Burst
    Gibson SG Standard Cherry 2005
    Yamaha FGX 720 SCA
    Alhambra
    EZ Drummer 3
    Easy Mix
    Fab filters
    Izotope
  • Intressen
    Music, multimedia
  • Hemsida

Senaste profilbesökare

16 661 profilvisningar
  1. -Projektet är avslutat och kommer ut den 31/1 på alla plattformar! ☺️
  2. -Varit inne och tryckt ner djungelvrålet lite till med den dynamiska eq:n! 😜
  3. -Baksidan med trumloopar är ju att det är svårt att få ner i detta fall det lejonvrålliknande ljudet, testade med en dynamisk eq när jag mixade…kanske får ta lite mer…får ta tag i detta någon gång!
  4. -Lattjolajban projekt de luxe! 😂
  5. -Vilken skillnad, klar förbättring i mina öron!
  6. -Gjort lite subtila justeringar på mixen, främst på sången på verserna som jag inte var riktigt nöjd med! 😊 -Nu får projektet vila ett tag för min del, sen dyker det nog upp på Spotify inom kort!
  7. -Helt rätt! -Sen har vi ju det där med tycke och smak, olika personer tycker olika, gäller att hitta den gyllene medelvägen! Samt att noga överväga varje steg i kedjan!
  8. -Tack för det Slejnard! ❤️ -Fördelen med vintern är mindre jobb med trädgård och mer studiotid! Men när det kommer sådana här mängder får man ju klart gå ut och skotta… -Jag gillar Norrland!
  9. -Jag hade jobbat mer med panoreringen av gitarrerna, ligger lite i vägen för sången! -Testa att putta ut huvudkompgitarren lite grand åt sidan, och lägg nr 2 på andra sidan! -Kanske ett litet körpaket på refrängen? -Bra jobbat, låter lite Beatelsinspirerat i mina öron, arret är lite monotont, kanske det går att få lite mer skillnad mellan vers och refräng? -Kanske ha en något smalare panorering av gitarrer på vers och bredare på refräng för att skapa variation och dynamik?
  10. Hej på Er och God fortsättning på det nya året! Blev inspirerad av det ymniga snöfallet, kom ca 30-40 cm snö här i Abbekås så jag satte ihop en vinterlåt för dom som gillar snö! 😊 Titeln blev Under vinterljusets sken en pop/rock låt med feelgood känsla. Som vanligt alltid kul att höra synpunkter på mix och låt - hit me! Lägger in texten här underst! Text & Musik Henric Svensson 202601 Staden tystnar gatan glittrar Blir en saga under vinterljusets sken Jackan öppen hjärtat brinner Låt det landa mjukt på allt som brast Röda kinder kalla händer Låt oss glömma allt som tynger ner Steg som knarrar lyktors skimmer När världen tystnar hör jag hjärtat mitt Låt det snöa sakta falla Kylan biter tag men du är varm Flingor faller tiden stannar Bara för oss två igen Låt det falla låt det snöa I varje flinga hittar jag min lykt Låt det snöa låt det falla Himlen öppnar sig och ger mej mer Staden tystnar gatan glittrar Blir en saga under vinterljusets sken Steg som knarrar lyktors skimmer När världen tystnar hör jag hjärtat mitt Under vinterljusets sken under vinterljusets sken Låt det snöa sakta falla Kylan biter tag men du är varm Flingor faller tiden stannar Bara för oss två igen Låt det falla låt det snöa I varje flinga hittar jag min lykt Låt det snöa låt det falla Himlen öppnar sig och ger mej mer Låt det snöa sakta falla Kylan biter tag men du är varm Flingor faller tiden stannar Bara för oss två igen Låt det falla låt det snöa I varje flinga hittar jag min lykt Låt det snöa låt det falla Himlen öppnar sig och ger mej mer
  11. Det sitter ihop bra tycker jag, kanske ett myrben upp på sång och ett ner på trummor, en smaksak såklart! Gillar trumljudet! Gott nytt år!
  12. Hej på Er! Här kommer ett försök till en musikalisk resumé över året som snart gått! Har semester så nu sprutar idéerna ut - musikdiaré? 🤪 Tar tacksamt emot synpunkter på mix, låt etc! Med detta sagt - Ett gott slut och ett Gott nytt år till Er alla! Året som gick Text & Musik Henric Svensson 20251230 Gott nytt år Gott nytt år Året präglades av fortsatta klimatrelaterade utmaningar med värmerekord globalt och kraftiga översvämmingar i delar av Europa och Asien Gott nytt år Gott nytt år Kriget i Ukraina och instabiliteten i Mellanöstern fortsatte att vara centrala frågor för det internationella samfundet med intensiva diplomatiska försök till vapenvila Gott nytt år Gott nytt år Gott nytt år Gott nytt år Gott nytt år Gott nytt år
  13. -Låter fint och äkta tycker jag, kanske lite kort! -Gillar gitarrljudet, tycker det behövs lite botten i gitarren med tanke på att det bara är en gitarr och sång! -Fin röst du har - texten är ju lite suicidal...tonårigt vilsen...hoppas du mår bra!
  14. -Har minskat kompressionen något på leadgitarren, blev bättre! -Tack för konstruktiv kritik @Jonatan Lundin -Det har sagts många gånger men tål att upprepas - man ska inte ha för långa sittningar när man mixar!!! 🤨
  15. -Tack så hjärtligt, värmer i spelmanshjärtat! ❤️
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.