Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat (redigerat)

ok, skall köra på cubase egen EQ och det blir väl bra *host*...men jag undrar över den här sista parametern.

EQ har ju fyra avd, hi, mid-high, mid-low, low. I varje avd så har man volym,frekvens OCH Q parametern. Den sista vad gör den för något?

Sitter just nu med baskagge och några värdne jag hittade på nätet, som verkar rätt bra, men det står inget om den sista parametern, så den är nollad nu eller bara lite. Men..eh ja.

Det funkar bra, ändå.

Redigerat av staxxon
Annons
Postat

Frekvens = frekvensbandets mittpunkt t ex 1kHz

Q-värde = storlek på frekvensbandet

När du ställer eq:n på en viss frekvens är det alltså inte bara den specifika frekvensen som berörs. Du påverkar de närliggande frekvenserna, antingen mer eller mindre - och det är just detta "mer eller mindre" som q-värdet styr.

parametric.png

Titta på punkt 6.

Ett högt q-värde gör att frekvensbandet är litet/puckeln är väldigt smal.

Vid 1,5 kHz förstärks signalen med 9dB men filtret påverkar inget vid 1kHz samt 2kHz.

Titta på punkt 9.

Ett lågt q-värde gör att frekvensbandet blir större/puckeln är stor. Filtret påverkar då hela området från 2kHz till 14kHz.

Vid 7kHz sänks signalen med 7dB, men det påverkar samtidigt att vid 4kHz sänks signalen 3dB.

Postat
  On 2011-09-17 at 07:12 sa staxxon:

linus: ok, då förstår jag lite bättre. Kan du sätta in det i något konkret exempel? Nåt enkelt bara?

1 exempel

Säg att du har fått med ett otäckt brumm i 50hz på en inspelning. Då vill du kanske inte ta bort all bas bara för att bli av med brummet. Då kan du skära väldigt smalt med ett högt q-värde i 50hz för att bara försöka komma åt själva problemet och så lite runtomkring som möjligt.

Postat

enklaste sättet är att förstå är om du testar själv. Ta en baskagge tillexempel. Dra på endast low frekvenserna på eq:n. Dra på ca 8db eller mer (överdriv gärna) på valfri frekvens (tror att någonstans runt 100-200 borde bli bra exempel). Sedan drar du på q värdet till max, sedan drar du långsamt ner det till den minsta värdet, då kommer du höra vilken skillnad det gör. Om det känns otydligt så testa detta på kanske en gitarr istället, och kanske på andra frekvenser både mid och high

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.