Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Tänkte köpa högtalare att ha när jag är ute och DJ:ar. Har tidigare lånat två aktiva toppar, men vill nu ha något eget. Jag spelar på privata fester för mellan 100 och 200 pers. Inga jättestora lokaler.

Vill nog helst hålla mig under 10tusen. Så vad ska jag leta efter? Blir glad för allt tips. Ska jag köpa nytt eller begagnat? Kanske en aktiv sub som driver två passiva toppar? Eller kanske räcker med två toppat med rejäla baselement i?

Har kollat på ett par 10 år gamla passiva JBL med 15tums basar. Snubben i musikaffären vill ha 3tusen för dom. Kan det var något?

MVH / Robin

  • 3 veckor senare...
Annons
Postat

Om din budget är 10000:- så hade jag kört på begagnat i den övre klassen. Du kan få bra grejer för 10 papp som duger till 200 pers. Nya prylar räcker det tyvärr inte lika långt. Ang JBL högtalarna så är det svårt att såga om det är bra eller inte.

Vilken serie det är spelar väldigt stor roll. Undvik allt som är filtklätt med få undantag=) En sub är att föredra. Kolla bara noga att modellen funkar bra. Mycket problem med aktivt PA modell större om man jämför med passivt. Nackdelen är om det går sönder har du inget ljud.

Kör du passivt så är det bara slänga på ett nytt steg eller koppla om så kan kvällen vara räddad.

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.