Mojomagic Postat 22 september 2009 Postat 22 september 2009 Har en Hagström BT-100 Solid State basförstärkare som har ett klickande ljud när man inte spelar på den så fort man kopplar i en telesladd i instrument jacket.Någon som vet vad det kan vara?? Den har 2 kanaler med 2 ingångar på varje,en ingång har ej det klickande ljudet. Mvh/Mojomagic
kolin Postat 23 september 2009 Postat 23 september 2009 Svårt o säga eftersom klickljud är lite olika för olika öron. Men jag har varit med om konstiga "biljud" när inputkontakten varit sliten. Testa om det blir värre eller bättre om du rör på sladden vid ingången. Kondensatorer som "laddar ur" kan oxå uppbringa konstiga knaster som kan uppfattas som klickliknande. Kolin
Mojomagic Postat 23 september 2009 Trådstartare Postat 23 september 2009 Svårt o säga eftersom klickljud är lite olika för olika öron. Men jag har varit med om konstiga "biljud" när inputkontakten varit sliten. Testa om det blir värre eller bättre om du rör på sladden vid ingången. Kondensatorer som "laddar ur" kan oxå uppbringa konstiga knaster som kan uppfattas som klickliknande.Kolin Det är mer ett knaster som när nålen har spelat klart LPn o står o går endå.Kollade igen och det låter även utan telesladd i input jacken. Det hörs alltså inte när man spelar gura utan bara när det är tyst o stärkaren står o surrar som vanligt.Kan det ha med högtalaren att göra?
Musicman85 Postat 23 september 2009 Postat 23 september 2009 Blir det tyst när du rör strängarna med andra ord?
Mojomagic Postat 24 september 2009 Trådstartare Postat 24 september 2009 Blir det tyst när du rör strängarna med andra ord? Jag vet inte eftersom när man spelar så överröstar gitarren typ allt.Det ligger säkert däri bakgrunden.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.