Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

lyssnade på garage inc(sabra cadabra) igår och jag gillar verkligen det ljudet, hur skall man mixa till ett sånt ljud?? låter som om det är mycket bas på alting........är det så eller är det i masteringen dom har lagt på massa bas? precis i början av låten när man bara hör gittaren så är det även massa bas där med, å d kan väll knappast va naturligt ur gittar stärkaren?

Annons
Postat

Om du bor i Stockholm har Kulturama nybörjarkurser i inspelningsteknik på kvällstid. Där lär man sig grunderna både vad gäller inspelning och mixning på ett praktiskt och roligt sätt. Kanske vore något för dig?

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.