Jump to content
Annons

Recommended Posts

Postat

Har letat i trådarna och sökt i manualen, men fann inte det jag ville ha svar på.

Är det nån som vet om det är möjligt att koppla en Roland SPD-s till Reason, dvs så att jag kan spela med ljuden från Reason på SPD-s'en och spela in beats på det sättet i programmet. SPD-s kan både skicka o ta emot midi-signaler via usb. Jag har också en kick trigger med pedal till spd-s'en så att det vore som om att spela på ett trumset om det nu gick att koppla. Om det nu ÄR möjligt kan Reason också ta emot signal från en extern kontroller, så att jag kan använda mig av dem ljud jag redan har i SPD-s'en?

Tacksam för hjälp!

Annons
drloop (oregistrerad)
Postat

Sidan 18 och framåt i Reasons "getting started" pdf så är allt beskrivet. Svaret är ja mao.

Postat

Tack för svar! Men betyder det att jag bara kan ta emot signal från reason o spela med ljuden där eller kan jag också använda ljuden från min spd-s bank?

Postat

Tack för svaret Pazo! Dock skulle man väl kunna köra en rewire från reason till Cubase och därifrån kanske använda syntar, effekter m.m på ljuden jag har i spd-s?

Postat
Tack för svaret Pazo! Dock skulle man väl kunna köra en rewire från reason till Cubase och därifrån kanske använda syntar, effekter m.m på ljuden jag har i spd-s?

Det skulle nog också funka 😛

Prova rewirea från FL ist. Lättare med "midi out'en" där, om du nu har pillat på Fl förr dvs!

drloop (oregistrerad)
Postat

Om du skall använda Cubase ihop med dina Roland pads och vill använda ljuden så får du spela in dessa som audio i Cubase.

Postat

Nej jag är desvärre inte så bekant med FL, men kanske värt att kika på! Tack för hjälpen allihop... jag har varit hemma i sverige (bor i danmark) på det sista så jag har inte kunnat prova det ni har skrivit, men när jag gör det så ska jag nog skriva o berätta hur det gick! God jul o gott nytt år på er!

Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera

Du behöver vara medlem för att delta i communityn

Bli medlem (kostnadsfritt)

Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!

Bli medlem nu (kostnadsfritt)

Logga in

Har du redan en inloggning?
Logga in här.

Logga in nu
×
×
  • Skapa ny...

Viktig information om kakor (cookies)

Vi har placerat några kakor på din enhet för att du bättre ska kunna använda den här sajten. Läs vår kakpolicy och om hur du kan ändra inställningar. Annars utgår vi från att du är bekväm med att fortsätta.