Mollin (oregistrerad) Postat 26 oktober 2007 Postat 26 oktober 2007 Tjena, Som ni säkert redan vet så har ju Clavia skapat en ny synt som heter "Nordwave". Min uppfattning om denna synt är att det är färdiga ljud i den som man bara kan tweaka till? Är det någon som har provat denna synten ännu?
android Postat 26 oktober 2007 Postat 26 oktober 2007 Min uppfattning om denna synt är att det är färdiga ljud i den som man bara kan tweaka till? Vad menar du med det? Jo, det finns presets (färdiga ljud) i den, det gör det ju i alla nyare synthar. 😆 Man ska även kunna ladda in egna samplingar i synthen mha en dator och på så sätt skapa helt egna ljud (om det var det du menade?). Jag har inte testat den själv än, men läst en del om den, och den verkar spännande!
KLOT Postat 16 november 2007 Postat 16 november 2007 Här är en filmsnutt där en kille från Clavia demonstrerar nord wave på Musik Messe 2007, om det kan vara utav intresse! http://www.youtube.com/watch?v=5XGmJ9embOM Jag har inte testat synten själv dock. MVH!
Mollin (oregistrerad) Postat 18 november 2007 Postat 18 november 2007 Här är en filmsnutt där en kille från Clavia demonstrerar nord wave på Musik Messe 2007, om det kan vara utav intresse! http://www.youtube.com/watch?v=5XGmJ9embOM Jag har inte testat synten själv dock. MVH! Den har jag redan tittat på via YouTube, men tack ändå! Lite dålig ljudkvalité men videon är okej!
E.n.T Postat 18 november 2007 Postat 18 november 2007 den blir nogintressant och kika närmare på.. dock kommer den inte i närhet av en Ti
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.