Charley Postat 14 juli 2006 Postat 14 juli 2006 Tjena Hade vart tacksam för lite hjälp med Cubase SX 3. Grejen är att jag suttit och mixat ett tag på en låt som jag spelat in, fått det att låta riktigt bra dessutom. Helt plötsligt när jag skulle öppna projektet igen laddar den allting som vanligt men när den är klar stänger sig cubase automatiskt. Jag startade om allting några gånger och efter typ 10 gånger fick jag det att funka igen. Blev självklart skitglad men lyckan varade inte länge,. Jag mixade en stund och sparade skiten och gjorde backup också. När jag skulle starta det igen dagen efter var det samma problem igen. Vet inte vad det kan vara alls. Allt är liveinspelat med instrument, alltså inga mjukvarusyntar alls, och jag använder waves pluggar. Tack på förhand för hjälp Charley
Claes Holmerup Postat 14 juli 2006 Postat 14 juli 2006 Du kanske ska prova att installera om Cubase. Händer samma sak om du startar ett nytt projekt och om du öppnar ett annat, gammalt projekt...?
AndyPandy Postat 14 juli 2006 Postat 14 juli 2006 Man skulle kunna tänka sig att det är en plugg som spökar. Prova att döpa om plugin-mappen till VST Plugins_ och starta projektet. Du kommer få givetvis få en massa elaka fönster som upplyser dig om att pluggarna saknas, men det viktiga är att se om du kan ladda projektet. Om det går att ladda projeket måste du fundera på vilken plugg det är som spökar. Om det inte går att ladda projektet skulle jag installera om Cubase. Om det fortfarande inte går att ladda projektet så skulle jag börja spela bongotrummor.
Hans Postat 14 juli 2006 Postat 14 juli 2006 Jag har haft samma problem och då tog jag bort den sista pluggen Cubase installerade innan då Cubase försvann. (Man ser ju text i fönstret därnere vilka pluggar som laddas in medans Cubase installerar sig.) 'Sen fungerade det. Därefter installerade jag om pluggen.
stupelfrasse (oregistrerad) Postat 14 juli 2006 Postat 14 juli 2006 jag har haft liknande problem med waves-pluginsen... prova med det som föregående inlägg föreslår... funka för mej iaf 🙂
djonas Postat 15 juli 2006 Postat 15 juli 2006 När du får "skicka" och "skicka inte" titta i felrapporten och kolla om det står nånting om nån av dina pluggar. I så fall är det nån av dem som spökar. Installera om den aktuella pluggen i så fall. Mvh / djonas
Charley Postat 15 juli 2006 Trådstartare Postat 15 juli 2006 ok gött får testa Det är nämligen bara när jag laddar det projektet som det händer.. är säkerligen en plugg.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.