Axel G Postat 29 juli 2005 Postat 29 juli 2005 Tjena! jag har trocklat med mitt hemmabygge till studio från och till i snart ett halvår utan att få det att fungera. Problem: Jag installerade ljudkort och allting utan problem, det fungerade utmärkt i ungefär en vecka, men sen började problemen. helt plötsligt kom det bara brus ur högtalarna/hörlurarna. vi tänkte att det var fel på Pci-sloten och flyttade ljudkortet till en ny slot/sockel och installerade om på nytt. det fungerade igen!! Men efter några dagar uppkom samma problem igen, dvs inget ljud och massa brus... Enda gången man upplever olikheter i brusandet är när man använder hårdvara som tex när man flyttar musen eller öppnar cdspelaren. Vad kan felet vara?? Någon som kan sånt här så skulle jag bli väldigt tacksam för svar! (Hårdvara: *en ny dator med bra prestanda *nyinköpt ljudkort: "Maya44 MKII" som "skulle fungera bra med vårt *mixerbord": ALTO (6-channel mixing console), tror det är den simplaste modellen från ALTO *ljudspelare: högtalare till stereon som vi har kopplat via kabel från mixern (har både från mixern till datorn och från mixern till högtalarna). vanliga datorhögtalare kopplade via adapter in i mixern. vanliga hörlurar, också kopplade via adapter i mixern.) MVH /Axel
brodin Postat 30 juli 2005 Postat 30 juli 2005 Kan någon hjälpa min kompis med detta? man brukar ju oftast få nå svar på detta forum? 😉
hegobald Postat 30 juli 2005 Postat 30 juli 2005 Pröva med att slå av Plug and Play i BIOS. Kan ju vara som så att det är nån krock med IRQ etc.. Det bör du kunna se om du högerklickar på "Den här datonr" och väljer egenskaper samt fliken "Maskinvara" och klickar på knappen enhetshanteraren. Efter att du fått datorn fungerande så kan du faktiskt slå av Plug and Play.. Men då känner inte datorn av då du kopplar in nya prylar som t.ex USB minnen. Flyttbara hårddiskar etc. Just PnP kan ge problem eftersom det tilldelar nya enheter IRQ-adresser som kan kollidera med ditt ljudkort.
Axel G Postat 30 juli 2005 Trådstartare Postat 30 juli 2005 tack, ska testa! (jag glömde nämna att jag har ett inbyggt ljudkort innan dess, som jag antog slogs av automatiskt... det kan ju vara det som krånglar också?)
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.