rainydays Postat 15 juli 2005 Postat 15 juli 2005 (redigerat) Det var flera månader sedan jag hittade ett nytt band som intresserade mig tillräckligt för att jag skulle köpa deras skiva, men idag råkade jag snubbla över en trio med Devin och Chad från Faraquet. Medications heter de och spelar skön jazzig indierock med starka 70-talsinfluenser. Riktigt energiskt och bra. Beställde deras platta på direkten, hoppas resten är lika bra De har två låtar på deras hemsida. Hoppas nån mer här gillar dem. Redigerat 15 juli 2005 av rainydays
Oskar_E Postat 15 juli 2005 Postat 15 juli 2005 Hm, lyssnade... Lät bra som fan, säker sångare som dubblar med guran i Safe and Sorry, sånnt är inte lätt asså. Skönt sound, det är såhär man ska spela rock för fan... Bra hittat!
joachime Postat 15 juli 2005 Postat 15 juli 2005 Gillar energin i 'Twine Time'. Lite Ian Pace på trummor! 🙁 Men den andra låten var ganska tam tycker jag. Weezer på ett uddatakts-humör, typ. Är det samma sångare som i Faraquet?
Reason Postat 15 juli 2005 Postat 15 juli 2005 Twine Time låter väldigt bra och påminner om Led Zeppelin. Men den andra låten är inget att ha, så de blir väl 80tals syndromet med en bra låt på en hel platta 🙁
rainydays Postat 16 juli 2005 Trådstartare Postat 16 juli 2005 joachime: Yep, det är samma sångare. Trummisen är med också, fast han spelar bas 😳 Reason: Den andra låten är visserligen från deras EP som släpptes förra året. Så vi får väl se 😛 Hittills har jag aldrig köpt en platta med bara en eller två bra låtar. Så jag förlitar mig på min instinkt även denna gång 😎 Jisses, det har varit sån torka på nya skivsläpp som fallit mig i smaken det senaste året. Eller har jag helt enkelt bara missat dem. Hoppas på en vänding hur som helst.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.