Norbert Postat 2 juli 2005 Postat 2 juli 2005 Finns det någon här som har erfarenhet av ljudkortet M14 Audio som följer med i Cubase System 4? Det är nämligen så att när jag pluggar in gitarren i instrumentingången på framsidan av kortet och spelar in på en audiokanal i Cubase så får jag bara ljud i den vänstra kanalen. Jag har provat att göra den till en monokanal, men det låter fortfarande bara ur vänster kanal. Stereoinspelning av gitarr är väl lite mycket begärt, men jag vill åtminstone kunna spela in i mono. 🙂 Någon som har någon idé?
Heave Postat 2 juli 2005 Postat 2 juli 2005 När du skapar ett nytt audio spår i Cubase väljer du att det ska vara ett mono spår!
Diwic Postat 3 juli 2005 Postat 3 juli 2005 Får du ljud i bägge högtalarna / hörlurarna om du spelar upp en vanlig mp3 i Winamp? Om du spelar upp demot i Cubase? // David
Norbert Postat 5 juli 2005 Trådstartare Postat 5 juli 2005 Javisst, allt annat ljud i Cubase låter i båda kanaler.
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.