Håkan Ström Postat 17 maj Postat 17 maj (redigerat) Bakgrund, och var du kan ladda ner filen. https://themixmentorship.mykajabi.com/journey-multitracks OBS. Jag laddade ner filen. Ca 1,75 GB Men kan inte ladda upp den här för forumet har filstorleksbegränsningar från 90-talet. 😜 eller om det går, men jag inte fattat, så kommentera hur jag skall ladda upp filen till inlägget. Redigerat 8 juni av Håkan Ström Nu fler än en låt. Ändrar titel att spegla det.
Håkan Ström Postat 26 maj Trådstartare Postat 26 maj Trackingen / inspelningens kvalitet, gör detta till en ”använd presets ” och det låter ändå bra. Påbörjade en mix idag. Verkligen bra/kul material att jobba med. Man lär sig även terminologi. Mycket som jag inte visste om studio inspelad terminologi. Mickningar etc. Det jag testar med först är endast channelstrips. Har några stycken. Ska se hur långt det räcker.
Håkan Ström Postat 8 juni Trådstartare Postat 8 juni (redigerat) Ytterligare en Journey cover inspelad av Ressurection https://themixmentorship.mykajabi.com/journey-multitracks-2 Mycker recording snack/hårdvaror etc i den här videon, efter låten , Redigerat 8 juni av Håkan Ström La till videon om inspelningen.
Håkan Ström Postat 24 september Trådstartare Postat 24 september Ytterligare video med nerladdningsbara multitracks. https://www.mixmentorship.com/journey-multitracks-3
Dylfnert Postat 8 oktober Postat 8 oktober Det ska bli intressant att höra hur man kan få till det om man försöker sig på att mixa låten med Harrison Mixbus 32C-7. Har inga referenser att ta till då gengren och bandet inte är mitt första val direkt så det blir nog en härlig soppa.
Dylfnert Postat 9 oktober Postat 9 oktober Det är riktigt kass synk på spåren så det är frågan om man orkar lägga energi på det faktiskt. Att styra upp synken på alla traksen tar ju en stund
Håkan Ström Postat 10 oktober Trådstartare Postat 10 oktober 9 timmar sedan sa Dylfnert: Det är riktigt kass synk på spåren så det är frågan om man orkar lägga energi på det faktiskt. Att styra upp synken på alla traksen tar ju en stund Kass synk? Det skulle du kanske kunna visa/ spela upp exempel? Låter märkligt. Har själv testat i Logic, upplevde inga problem, bara att dra in spåren, ordna upp i stacks bussar/sends och i mitt fall, applicera top down mixning sen automation och vibe buss till masterbuss . Hur kul som helst. Men oavsett, spåren är där för den som vill öva på sin egna tid. Har man inte tid eller lust så finns det ju inget tvång som tur är 😂
Dylfnert Postat 10 oktober Postat 10 oktober Jag kör med Harrison Mixbus på den här men jag har den också på en annan dator med Logic. Det konstiga är att när jag justerat spårens slut tid I Mixbus så synkar det helt ok men om jag bara drar in dom till arange så låter det för j..ligt helt enkelt. Så det blir intressant att kolla hur det funkar i Logic. 1
Recommended Posts
Bli medlem (kostnadsfritt) eller logga in för att kommentera
Du behöver vara medlem för att delta i communityn
Bli medlem (kostnadsfritt)
Bli medlem kostnadsfritt i vår community genom att registrera dig. Det är enkelt och kostar inget!
Bli medlem nu (kostnadsfritt)Logga in
Har du redan en inloggning?
Logga in nuLogga in här.